Jak vlastne zacit?

Vlastní aplikace a widgety našich uživatelů a návody k jejich tvorbě
mmage
Člen fóra
Přístroj: 5530 XM
Kontaktovat uživatele:

Jak vlastne zacit?

Příspěvekod mmage » 24 kvě 2011, 18:44

Dobry den,
rad bych si skusil napsat jakoukoliv aplikaci(neco lehkeho jako vyhledavac bluetooth zarizeni atd.) Cetl jsem ostatni prispevky ,ale nenasel jsem tam to, co jsem hledal. :D :D
K veci : jaky je nejlehci jazyk? mohli byste sem dat nejaky odkaz kde se da ten jazyk naucit (programovani mi nic nerika takze neco pro opravdove novacky) + jestli to dobre chapu tak napisu program a ten pomoci jedne aplikace prevedu aby ho podporoval mobil
a jeste jedna vec prosim neuskrtte me za zakladani noveho topicu
motlja
Člen fóra
Přístroj: SGS4, E7dark, 5800XM
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vlastne zacit?

Příspěvekod motlja » 24 kvě 2011, 19:45

jo to by mně taky zajímalo viděl jsem takovou app. na JáPhone do compu tam se to všechno udělalo a pak se to normálně převedlo do phonu.
5800 se vykoupala i v záchodě a funguje pořád
Benecore
Bronzový člen
Přístroj: viz. podpis
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Benecore » 24 kvě 2011, 20:22

jaky je nejlehci jazyk?

Na začiatok by som ti odporúčal Python a potom ak ťa to bude držať tak jasné C++.
Keď to zoberem globálne tak ľahší je Python, ale možno práve ty budeš lepšie chápať jazyk C++ takže treba skúsiť.
Avšak Python má jednú veľkú výhodu a tou je, že môžeš programovať aplikácie priamo v mobile. Na to aby si vytvoril kompletnú aplikáciu nepotrebuješ vôbec PC, aj keď na dotykových to s tým písaním bude asi menší problém :D
Stránok o pythone je veľa, ale s vlastnej skúsenosti ti môžem odporučiť na začiatok:

Kód: Vybrat vše

http://programujte.com/?rubrika=26-programovani&sekce=105-python&kategorie=17-kurz-python&strana=1

A potom:

howto.py.cz

Na koniec keď budeš chápať nejake tie základy Pythonu tak priamo pre mobilné aplikácie preštuduj
Python API Reference EN

http://www.mobilenin.com/pys60/resources/API_Reference_for_Python.pdf

Alebo Prototyping of App EN

http://www.megaupload.com/?d=1J4BJECE

import appuifw as a
, e32 as e, os

sk 
= lambda x:x.decode("utf-8")

def exit():
        a.app.set_exit()
a.app.exit_key_handler = exit

a
.note(sk("Veľa šťastia ..."), "conf", 3)
e.ao_sleep(2)

os.abort()
app = e.Ao_lock()
app.wait() 

:D
N950 DevKit, BB Z10 LE, BB DAB, N500, N97, N96...
mmage
Člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mmage » 25 kvě 2011, 14:52

moc děkuji :-) myslíš že kdyby mi něco nešlo/nevěděl bych si s něčím rady můžu poslat SZ?
straka.michal
Bronzový člen
Přístroj: N8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod straka.michal » 25 kvě 2011, 14:59

Mno. Já píšu aplikace v Javascriptu a HTML (je to stejné jako webové stránky). Pokud chceš něco co je opravdu snadné, pak je to tohle. Vývoj je rapidně rychlý, Javascript je nejrozšířenější jazyk vůbec. Nicméně možnosti WRT aplikací (javascriptových) na Symbianu jsou poměrně omezené.

Syntaxe je ale docela podobná jako C#, který můžeš v budoucnu využít pro Windows Phone 7 a je podobná i Javě, která se používá u Androidu.
Benecore
Bronzový člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Benecore » 25 kvě 2011, 15:20

mmage
Jasné ;)
mmage
Člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mmage » 29 čer 2011, 21:31

Tak zkusil jsem Python, řekl bych, že základ programování chápu a teď přemýšlím na jedné věci : Co dál? Napadla mě 3 řešení:
1. Pořádně vystudovat Python a používat ho dále (je opravdu snad nejlehčím jazykem)
2. Zkusit HTML a Javascript (HTML se mi zdá také velice snadné a dá se i úžasně využít při programování web stránek) o Javascriptu toho moc nevím, ale z toho co jsem vygooglil je asi trochu těžší
3. Naučit se C++ (je asi z těchto možností nejtěžší, ale dá se využívat skoro kdykoliv kdekoliv :D)
Co byste mi doporučili? Prosím berte v potaz, že jsem pouze student ZŠ, takže asi těžko zvládnu něco extrémně těžkého. Na druhou stranu mám před sebou 2 měsíce volna a jsem ochotný je prostudovat něčím, co mě baví :)
TomtomTeam
Zlatý člen
Přístroj: N70, C6-01, N900
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod TomtomTeam » 29 čer 2011, 22:01

Tak pokud bys chtěl můj názor tak HTML a javascript ti pomůžou při tvorbě webu ale také wrt aplikací neboli widgetů, C++ ti dovolí vytvořit vlastně jakoukoliv aplikaci a python je možná nejlehčí a aplikace v něm se mi moc nelíbí a neznám moc lidí kteří by kvůli aplikaci stahovali python...

Nejsem programátor a ani se v tom moc neorientuju ale být tebou zkusil bych html a javascript pro widgety :)
Můžete mi říkat Tome :)
Vytvořte si vlastního Meegona Přímo Tady
Benecore
Bronzový člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Benecore » 30 čer 2011, 09:21

Tak pokud bys chtěl můj názor tak HTML a javascript ti pomůžou při tvorbě webu ale také wrt aplikací neboli widgetů

To je pravda, ale na druhej strane napríklad Google používa Python. A čo sa týka widgetov pre mňa osobne to nie sú "aplikácie", na druhej strane niektoré sa dosť zídu. straka.michal a jeho widgety.

mmage
Len nedávno si začal s Pythonom a už chceš prechádzať na druhý jazyk? :? Osobne by som si vybral C++ to je jasné, ale kedže si študent ZŠ prečo neostaneš pri pythone ktorí má oproti iným jazykom jednu veľmi veľkú výhodu a tou je, že čo sa týka symbianu môžeš aplikácie programovať priamo v telefóne. V reálnom čase tak uvidíš zmeny ktoré si urobil v scripte. A potom keď si budeš mysliť, že ťa už nič neprekvapí v pythone tak prejdi napr. na C++. Prechod bude jednoduchší.
Python je rovnako ako C++ jazyk vyššej úrovne. ;)
Naučit se C++ (je asi z těchto možností nejtěžší, ale dá se využívat skoro kdykoliv kdekoliv )

To nie je pravda. Žiadny jazyk nie je ťažký. Jazyk sa naučíš ľavou zadnou. Najťažšie na programovaní je vytvoriť algoritmus čo je v podstate celý kód danej aplikácie.
Napríklad v pythone keď sa naučíš prácu s:
• Reťazcami
• Zoznamom
• Slovník
• Slice
• Iteráciu
• N-tice (tuple)
atď.... Tak vieš celý jazyk. Ťažké je práve tá kombinácia týchto možností v aplikácii, tak aby to tebe vyhovovalo (algoritmus)
C++ toho nemá tiež veľa.
aplikace v něm se mi moc nelíbí a neznám moc lidí kteří by kvůli aplikaci stahovali python...

Čo sa ti na tých aplikáciach nepáči? To, že pre ne musíš inštalovať podporu? To musíš robiť aj pre QT. Keby bol python natívne podporovaný jazyk OS Symbianom a nemusel by si inštalovať podporu tak by si nespoznal či ide o Python aplikáciu alebo C++ (len ak by si sa pozrel do !:\\Private zložky alebo by si zistil trochu pomaľšie reakcie len na niektorých telefónoch, python je trochu pomaľší ako C++) :)
mmage
Člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mmage » 30 čer 2011, 10:20

Je pravda, že Python moc dlouho "nestuduji", ale nevím jestli ho má cenu učit se víc dopodrobna. No u Pythonu i u QT se mi zdá, že je příliš problémů s instalací. C++ je v mobilu automaticky (tedy aspoň myslím), takže tam jsou problémy s tím, že aplikace nejde kvůli podpoře minimální. Je pravda, že Python nemá moc hezké programové prostředí v mobilu, ale opravdu na to, že chodím do ZŠ je nejvhodnější. Zkusím si to asi ještě pořádně rozmyslet. Jak říká Benecore widgety si mi také moc nezdají "pravé" aplikace (nemám ani žádný důvod říkat, že to nejsou pravé aplikace, ale zkrátka se mi nelíbí :D většina aplikací je v *.sis(x) a ne ve widgetu). No tak já ještě uvidím.

Zpět na “Vývoj mobilních aplikací”