Prosba na majitele Nokia C5-00, C5 5MP, 700 a 70

petrahele
Nováček
Přístroj: C5 00
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba na majitele Nokia C5-00, C5 5MP, 700 a 70

Příspěvekod petrahele » 07 úno 2013, 22:29

Dobrý den,
tak informuji ohledně NSR. Takže:
1) certifikát na češtinu a hlas Zdena kupodivu prodloužili - sice jen na rok, ale budiž
2) po půl roce dohadů s Nokií, kdy mi nejprve pořád tvrdili, jak na úpravě hlasu Zdena pracují, posléze se mnou nechtěli komunikovat, a nakonec se mi z nich podařila dostat informace, že vývoj hlasu Zdena je oficiálně zastaven, takže úpravě těch špatně čtených slov se nedočkáme. Čekala jsem to od počátku, ale Nokie se tvářila, že s tím něco udělá, takže bohužel nic.

Aktualizovaný článek o NSR je zde:

http://petrahele.webnode.cz/news/mobiln ... uzivateli/
polas
VIP člen
Přístroj: Nokia 3.1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod polas » 09 úno 2013, 00:09

O NSR jsme před půlrokem také psali ... http://www.mynokia.cz/symbian/nokia-scr ... andicapem/
M.
Borec Liborec
Návštěvník
Přístroj: nokia c5-00.2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Borec Liborec » 15 úno 2013, 07:04

Ahoj,
díky za příspěvek o Screen readru. Ja taky špatně vidím a nedávno jsem koupil Nokii c5-00. Na spoustu věcí, na které jsem viděl u svého starého mobilu jsem u tohoto moc neviděl. Hlavně na čtení a psaní zpráv. Proto mě velmi potěšila vaše informace o existenci hlasového výstupu Nokia screen reader, který je scela zdarma a tak jsem ho vyzkoušel. Možná je to už s křížkem po funuse, ale rád bych pomohl lidem, kteří jsou také zrakově handicapování a mají podobný problém jako vy nebo já.

Nokia Screen Reader je opradu velmi slušný software zadarmo
Doporučuji používat ke stahování a instalaci Nokia Suite Nokia Suit
Nokia Suit ScreenReader vyhledá, pokud zadáte jeho název v okně hledat.
Nainstalovaná aplikace má defaultně jen angličtinu, ale hlas se dá v pohodě doinstalovat.

Pohled na Nokia Screen Reader
Aplikace používá dva typy hlasových modulů:

Nokia
    Nokia hq
Vyzkoušel jsem oba režimy. Pokud si nestáhnete český hlas, mužete používat modul Nokia, což je jakýsi standartní jednoduchý universální hlas, kterému je docela dobře rozumět. Jen zní dost roboticky a nelze si u něj nic nastavit.
Pokud použijete modul Nokia HQ s angličtinou, možná se pobavíte, ale moc neporozumíte. Takže doporučuji stáhnout češtinu a český hlas Zdena

Dojmy
Hlasu Zdena je dobře rozumět. Pozor! Občas si vymýšlí. Např. místo "Profily" přečte "Profmilujitě" a ještě jsem našel asi dvě malé nepřesnosti. Jinak bylo vše v pořádku. Hlas čte spolehlivě veškeré menu v telefonu a řekne i kolik položek menu má a na koilikáté zrovna jsme. Kromě položek čte i tlačítka, které jsou zrovna v dolní části dyspleje. Hlas je výborným pomocníkem při psaní zpráv a při jejich čtení. Čte krásně celá slova a dokonce v otázkách se snaží o intonaci. Při psaní čte po písmenech, pokud uděláte mezeru, přečte celé slovo. Pokud je kursor na začátku textu zprávy, přečte jí celou až do konce. Pokud je kursor na konci řádku, přečte jen tento řádek.
Je také velkým pomocníkem při hledání v kontaktech. Čte celé jméno a číslo. Říká vélká písmena na což je potřeba si zvyknout. Muže to zhoršovat orientaci v textu zvláště v případě, kdy je sms zpráva napsaná samými velkými písmeny.
Horší je to se čtením v kalendáři. Čte i závorky a dny v týdnu čte někdy ne příliš srozumitelně. Zde je další chyba. Místo "žádné" čte "žádobrouné". Datum ve formátu "pa 01.2.2013" čte jako "pa" časový údaj nikoli jako datum. Ale pokud si na to člověk zvykne tak se to dá a na to, že program je zdarma je to jen drobnost.
Program ovšem skoro nic nepřečte v Opera mini a na internetových stránkách. Je to vcelku pochopitelné, protože obrázky prostě číst neumí. S irternetem mají problém i robustní drahé komerční programy, tak se nemůžeme u tohoto freewaru divit. Docela dost věcí přečte v mapách a při kombinaci s hlasovou navigací může být docela dobrým pomocníkem při hledání např pošty nebo bankomatu. Navigace má údajně přesnost dvou metrů. Chce to neustále aktualizovat polohu přes internet, abychom přesnost maximálně využili.
Na to, že je Nokia Screen Reader zdarma, umí hodně a určitě ho stojí za to vyzkouěet. Má Širokou podporu telefonů Nokia a je možné stáhnout hodně jazyků.

Stažení a instalace češtiny

Češtinu tvoří dva soubory. Jeden je podpora češtiny jako takové a druhý je hlas Zdena. Soubory stáhnete z:
http://www.nokia.com/global/support/text-to-speech/
Na stránce je až dole pod pokyny pro instalaci možnost vybrat jazyk pro váš model telefonu. Je možné stáhnout opravdu dost jazyků i Slovenštinu.
Soubory uložte někam na disk do pc. Budou mít koncovku sis.

Instalace aplikace do mobilu z počítače pomocí Nokia Suit
1) Připojte telefon pomocí USB kabelu k počítači
2) Vyberte Pc suit v souborovém manažéru vyhledejte soubor z češtinou a spusťte. Otevře se Nokia suit.
3) Nokia Suit aplikaci předinstaluje a zbytek doinstalujete v telefonu. Dialogy dobře navigují. To samé udělejte i pro soubor s hlasem
4) V telefonu otevřete aplikaci Nokia Screen Reader a v položce Nokia hq nastavte češtinu. Nastavte hlas na Zdena. Můžete měnit rychlost hlasu a další položky
Aktualizovat jazyky lze přímo i z telefonu, pokud máte připojení k internetu

Zpět na “O Symbianu všeobecně”