Okolnosti vzniku MyJolla, Jolla a Sailfish OS

Z nostalgie po MeeGo
Uživatelský avatar
polas
VIP člen
Příspěvky: 1706
Registrován: 17 říj 2008, 07:34
Přístroj: Nokia 3.1
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Okolnosti vzniku MyJolla, Jolla a Sailfish OS

Příspěvekod polas » 06 pro 2016, 04:01

Kvůli zániku původního webhostingu se nám vytratila většina článků, které odpovídaly na otázky týkajících se souvislostí vzniku MyJolla. Původně byl zamýšlen jako aktivita volně navazující na působení na portálech Nokiaforum.cz a MyNokia.cz. Vzhledem k rozhodnutí zaměřit portál více na jednu věc, vydali jsme se logickou cestou a to Sailfish OS a Jolla odpovídající názvu portálu.

Společnost Jolla Oy vznikla 29. března 2011 v reakci na událost z 9.února 2011 známou jako Burning platform, kdy Nokia oznámila, že končí s vývojem vlastních OS a přechází na platformu Windows Phone v reakci na ztrátovou divizi operačních systémů Symbian a MeeGo, čímž způsobila v komunitě fanoušků vlnu nevole, nicméně jednalo se o strategické manažerské rozhodnutí, které provedl ex-šéf Nokie Stephen Elop přicházející z Microsoftu. Vývojáři N-Series (N7xx, N8xx, N900, N9) tak ze dne na den odešli nebo přišli o práci, vzniklo tak podhoubí pro založení nové společnosti navazující na finskou tradici tvořenou lidmi přímo z Nokie.

Operační systém Sailfish OS je založený na Linuxu, které jsou blíže ke klasickým distribucím než Android embed hackům. Používá drivery pro Android, knihovny libhybris. Grafické rozhrání je Qt5/ QtQuick 2.0 na Waylandu (2013). Hlavní devízou je nativní podpora Android aplikací. Není ale plně OpenSource. Vrchní GUI vrstva a defaultně + licencovaný třetích stran (T9, Android emulátor, exchange). Většina middleware je OSS.

Zdroj: Přednáška Martina Kolmana na OpenAlt 2016 – Jolla Sailfish OS žije (zatím)
M.

Zpět na “Jolla Sailfish OS - následovník MeeGo”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host