Recenze Ovi + Ovi Suite

O službách Nokia, dříve ovi. Nokia Store, Nokia Suite, Nokia Maps
playman
Zlatý člen
Přístroj: Lumia 925
Kontaktovat uživatele:

Recenze Ovi + Ovi Suite

Příspěvekod playman » 10 dub 2009, 10:01

OVI – Recenze a návod

Nokia Ovi Suite

Vážení čtenáři Nokiafora, mám tady pro Vás recenzi, na kterou někteří z Vás jistě netrpělivě čekají. V první řadě budu popisovat Ovi Suite jako software pro Váš počítač, který Vám rozšíří možnost využití funkcí Vašeho telefonu, později se ještě podíváme na Ovi jako na internetovou stránku. Tento software najdete většinou na dvd, které je standardním příslušenstvím většiny nových telefonů. Pokud však ještě využíváte starší Nokia PC Suite, můžete si Ovi S. stáhnout na této adrese: http://europe.nokia.com/A41159160

Nyní již k samotnému programu. V Ovi Suite se sjednocují všechny synchronizační programy pro Váš telefon, čímž teprve vytvářejí z tohoto programu velmi dobře využitelnou součást počítače. Každá součást Ovi (např. Nokia Map Loader, Nokia Music a další) se dá spustit samostatně, nebo přes Ovi Suite. Samotný program Ovi Suite slouží vlastně jen pro rozpoznání mobilního telefonu v počítači a pro jeho nalezení jako diskové jednotky. O zbytek se postarají již výše zmíněné programy. V praxi to funguje tak, že připojíte mobilní telefon k počítači v režimu PC Suite, zapnete Ovi Suite ve Vašem pc a dále si jen vybíráte z nabídky programů ty, které právě potřebujete. Nyní se již budu věnovat jednotlivým programům, které jsou součástí Ovi Suite. Hned na začátek to bude jeden z nejvyužívanějších: Nokia Music.

Nokia Music

Pokud Vás už nebaví kopírovat hudbu do mobilního telefonu pomocí průzkumníku windows a připojení v režimu velkokapacitního zařízení, mám tady pro Vás jeden tip.
Program Nokia Music je primárně určen k nahrávání hudby z mobilu do počítače a naopak, proto začnu s popisem této funkce.
Pokud chcete přenést hudbu do počítače, stačí si v programu Ovi Suite vybrat kategorii hudba a tím spustit Nokia Music. Dále je nutné nastavit, z jakých složek v počítači má program hudbu čerpat. Poté se objeví náhledy alb, která jsou v daných složkách k dispozici, seřazená podle jména interpreta.
To už se dostáváme k další funkci, kterou nám Nokia Music nabízí. Je jí upravování ID3 popisků (tagů). Stačí otevřít album a po vybrání skladby, jejíž popisek chceme upravit, kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat položku Upravit údaje o skladbě. Poté se vám objeví přehledná tabulka, do které se jednoduše vpisují údaje o skladbě a interpretovi a ostatní požadované informace. Pokud jste již s popisem spokojeni, můžete ještě stejným způsobem pomocí další záložky přiřadit k písničce grafiku alba, která se bude v telefonu zobrazovat při přehrávání (tady si dejte pozor na velikost obrázku, aby nebyl pro telefon v moc vysokém, nebo naopak moc nízkém rozlišení). Když máte vše hotovo, můžete začít kopírovat hudbu do telefonu. Uděláte to buď přetažením alba na ikonu telefonu vlevo na monitoru, nebo označením alba vybráním položky Přenést do telefonu. Abych nezapomněl, Nokia Music dokáže mimo jiného výborně posloužit i jako přehrávač hudebních souborů.

Nokia Photos

Po programu na správu hudby přichází správa obrázků. Program Nokia Photos Vám pomůže jednoduše zorganizovat své obrázky v mobilním telefonu i v počítači. Po připojení telefonu v režimu PC Suite a spuštění Nokia Photos se Vám načtou všechny obrázky z telefonu a můžete je řadit do alb, která si sami vytvoříte a jinak různě upravovat. Obrázky můžete také nechat automaticky kopírovat z telefonu do počítače a naopak hned po připojení telefonu tak, abyste se nemuseli již o nic víc starat. K fotografiím můžete pomocí tohoto programu také přiřazovat místa pořízení a vkládat je do mapy, abyste nikdy nezapomněli, kde byla fotka pořízena. Dále můžete obrázky nechat řadit podle času přidání, popřípadě u fotografií času pořízení. Po přihlášení k internetové službě Ovi můžete také pouhým nastavením detailů o účtu a kliknutím na ikonu odeslat obrázek či video na server Ovi.com.
One Touch Access

Tento program využijí převážně vlastníci datově neomezených tarifů bez možnosti připojení počítače k internetu. Jednoduše připojíte mobilní telefon k počítači v režimu PC Suite a spustíte One Touch Access. Po nalezení telefonu jako externího modemu bude možné prohlížet internetové stánky na Vašem počítači s použitím telefonu jako modemu. Všechna data se budou stahovat přes mobilní telefon, takže nedoporučuji náročnější datové přenosy, jednak kvůli rychlosti a také kvůli limitovanému downloadu od operátora.

Nokia Map Loader

Nokia Map Loader je software určený pro nahrávání map a hlasů pro navigační aplikaci Nokia Mapy. Pomocí tohoto programu můžete do Vašeho mobilního telefonu mapy přidávat a také je z něj odebírat. Vše je jednoduché a intuitivní, bohužel však v angličtině, což by někomu mohlo vadit. Odebírání mapových podkladů není třeba dlouze popisovat, probíhá jednoduše klepnutím na ikonu Delete maps from storage. Přidávání map a hlasů je taktéž jednoduché, ale stojí za popsání. Začneme přidáváním map, to probíhá následovně. Z nabídky na monitoru si vyberete kontinent, na ten kliknete a rozbalí se Vám výběr dostupných států pro tento region. Vyberete si požadovaný stát a kliknete na tlačítko „+“, pomocí kterého se mapa přidá do výběru (to samé lze provést s celým kontinentem). Poté už jen kliknete na tlačítko Download a počkáte, až se vybrané mapy stáhnou a můžete telefon odpojit. Stejně probíhá i přidávání hlasů, jen musíte v horní liště přepnout na nabídku Voices. Třetí záložka Services slouží pro online zakoupení navigačních licencí a dalších doplňků.

Nokia Software Updater

Vadí vám, jak je Váš telefon pomalý, občas se zasekne a nejde s ním nic dělat, nebo jen chcete novější funkce? Pak je právě pro vás určený program Nokia Software Updater. Přehrání firmwaru Vašeho telefonu nikdy nebylo snažší než s tímto programem. Nejdříve si pomocí NSU zjistíte, jestli je dostupná novější verzi firmwaru (dále jen FW) pro Váš telefon a potom jednoduše připojíte mobilní telefon v režimu PC Suite a postupujete podle pokynů na monitoru. Zhruba za dvacet minut (záleží na rychlosti Vašeho počítače) budete mít v mobilu nahraný nový FW a mobil nastavený v továrním nastavení, tím se dostáváme k další věci. Před přehráním FW doporučuji zazálohovat všechna data z telefonu i z paměťové karty (k tomu nám poslouží níže zmíněný program) a telefon i kartu nechat po dokončení naformátovat, ale není to povinnost. Na závěr malé varování: Rozhodně před aktualizací FW naplno nabijte baterii telefonu a nikdy nepřerušujte průběh aktualizace, předejdete tak poškození telefonu.

Nokia Content Copier

Nokia Content Copier je software určený pro zálohu Vašich dat z telefonu. Po připojení telefonu zpustíte program a vyberete zařízení, které chcete zálohovat. Dále již jenom vyberete, kterou část obsahu chcete zálohovat a postupujete podle instrukcí na monitoru.

Nokia Application Installer

Tento program využijete, pokud máte telefon připojený k počítači v režimu PC Suite a chcete instalovat aplikaci pro telefon z počítače. Nemusíte mít spuštěno nic víc než Ovi Suite, tento program se spustí automaticky, když je potřeba. Stačí poklikat na Vámi zvolenou aplikaci a ihned vyskočí hláška, jestli si opravdu přejete nainstalovat aplikaci do telefonu. Kliknete na ano a dokončíte instalaci klasicky přes telefon.

Ovi by Nokia

Nyní se budu věnovat popisu Ovi, jako webové služby. Ta je podstatně méně známá než Ovi Suite, ale pozornost si zaslouží přinejmenším stejnou. Pomocí Ovi si můžete přes internet jednoduše synchronizovat kontakty, položky z kalendáře, poznámky, nebo třeba záložky z internetového prohlížeče. Problém budou mít jen ti z Vás, kteří neumějí anglicky, protože většina textu na Ovi.com je anglicky a počeštění je jenom občas. Jinak je ale práce s Ovi snadná a intuitivní.
Pro začátek se musíte zaregistrovat na stránce Ovi.com, což je ovšem jednoduché a není tedy třeba se o tom dále rozepisovat. Dále se pro následující funkce musíte přihlásit, ale to je samozřejmost.

Synchronizace kontaktů

Jednou z nejdůležitějších funkcí, kterou Ovi nabízí, je rozhodně sdílení kontaktů mobilního telefonu. To probíhá dvěma způsoby. Buď z počítače do telefonu, nebo z telefonu do počítače. Pokud jste si mobil teprve přinesli domů a nechce se Vám v telefonu všechny kontakty vyťukávat na klávesnici, pak je toto řešení určeno právě Vám. Otevřete si stránku Ovi.com a přihlaste se, poté na úvodní stránce klikněte na položku Go to your contacts. Otevře se okno se seznamem kontaktů, v našem případě zatím prázdné. Nyní už není nic jednoduššího, než začít vytvářet nové kontakty v tabulce v levé části okna. Tam vyplníte údaje kontaktu, pokud chcete ještě něco víc, třeba přiřadit obrázek, kliknete na More options a doplníte požadované údaje. Poté kliknete na Save a kontakt je uložen a zobrazí se na monitoru. Když máte vytvořené všechny kontakty, můžete přejít k synchronizaci s telefonem, nejdříve však musíte vypnout Ovi v počítači a přihlásit se ke svému účtu i na mobilu, to provedete takto: Menu – Internet – Share Online – Ovi by Nokia – Nastavení profilu (5800XM, ostatní Symbian S60 telefony následovně: Menu – Aplikace – Share online – Ovi by Nokia – Nastavení profilu). Teď už můžete přejít k samotné synchronizaci. Ta probíhá celkem rychle a je velmi jednoduchá. K menu synchronizace se dostanete přes: Menu – Nastavení – Připojení – Přenos dat – Synchronizace – Volby – Změnit aktivní profil – přepnete na Ovi.com. (5800XM, ostatní S60 telefony takto: Menu – Nástroje – Synchronizace – Ovi.com – Upravit synchronizační profil – Aplikace, vyberete si, co potřebujete – 2x Zpět - Synchronizovat). Potom si jen z nabídky možností vyberete, co vše chcete synchronizovat, a dáte Volby a Synchronizovat. Chvíli počkáte a měli byste mít v telefonu všechny kontakty, které jste uložili na Ovi.com.
Pokud už máte telefon déle a máte ho plný kontaktů, tak určitě využijete druhou možnost. Tou je možnost nahrát kontakty na Ovi.com z telefonu. Postup je naprosto stejný jako u předchozího způsobu, takže se musíte přihlásit k účtu a potom nechat telefon se serverem synchronizovat.
Takhle to můžete udělat pokaždé, když si do mobilu nebo do počítače uložíte nový kontakt. Stačí zkrátka synchronizovat mobil a je hotovo.

Synchronizace Kalendáře, Poznámek a Úkolů

Stejně jako kontakty se dají synchronizovat i události z kalendáře, poznámky a úkoly. Stačí na úvodní stránce kliknout na to, co zrovna potřebujete (tzn. Poznámky – notes; Kalendář – events; úkoly – to-do list). Poté už se v jednoduchých tabulkách dá dobře orientovat. Vlevo se vytvářejí nové události a v hlavní tabulce vidíte vytvořené. Synchronizace probíhá stejně jako u kontaktů, jen musíte navíc zaškrtnout, co vše chcete synchronizovat.

Nahrávání obrázků a videí na Ovi.com

Na Ovi.com můžete mimo jiné taky nahrávat vlastní obrázky a videa. Není to nic složitého, takže to zvládne naprostá většina uživatelů. Z počítače se dají obrázky a videa odesílat pomocí programu Nokia Photos, který je popsaný výše, ale pokud chcete odeslat obrázek z mobilu a nejste zrovna u počítače, nevadí. Stačí otevřít položku Ovi by Nokia v telefonu (5800XM: Menu – Internet – Share Online – Ovi by Nokia; ostatní S60: Menu – Aplikace – Share online – Ovi by Nokia) a vybrat hned první položku: Odeslat na Ovi.com. Otevře se vám odesílací formulář, ve kterém kliknete na ikonu ve spodní části obrazovky (jen u 5800; přidat obrázek nebo video), vyplníte jméno obrázku a ostatní co potřebujete a kliknete na Odeslat. Po chvilce by měl být obrázek odeslaný a telefon připravený k dalšímu uploadu.

Další funkce Ovi.com

Výše popsané funkce samozřejmě nejsou všechny, které Ovi nabízí. Na výběr je ještě třeba online nákup hudby, stahování map pro Váš počítač i mobil, nebo ze všech Ovi funkcí jediná placená služba: Ovi Files, což je vlastně vzdálené sdílení dokumentů z počítače a mobilu, ale o té a o ostatních možná někdy jindy.

Pár slov na závěr

Celkově musím Ovi zhodnotit jako velmi propracovaný program a webovou službu, která mnoha uživatelům usnadní práci s telefonem a počítačem. Děkuji za pozornost při čtení těchto řádků a doufám, že Vám můj článek alespoň k něčemu bude užitečný.

PS: Postupně budu přidávat videa a screeny z Ovi a Ovi Suite ;)
Still believe in Nokia - Lumia 925 White
libca
VIP člen
Přístroj: 5800XM, N96, 3200 :)

Re: Recenze Ovi + Ovi Suite

Příspěvekod libca » 10 dub 2009, 13:32

Tak toto je super recenze+návod. Opravdu moc chválím :)
Nokia 5800XpressMusic Blue + 8GB Nokia MicroSD
Používejte funkci HLEDAT a dívejte se kolem sebe. Je zbytečné mít zde několikrát jednu a tu samou věc. :)
VinceCZ

Příspěvekod VinceCZ » 06 říj 2010, 22:12

Mohu pomocí Nokia Ovi Suite v pocitaci synchronizovat Kalendar z mobilu do Lightningu a zpet?
Administrator
Administrator
Přístroj: Nokia Lumia 925
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Administrator » 06 říj 2010, 22:39

ne, nově lze synchronizovat jen Kontakty do TB
myLUMIA.cz
můj svět, moje Lumia
TerribleAres
Návštěvník
Přístroj: nokia x6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod TerribleAres » 27 dub 2011, 13:51

Recenze hezká.. Já se jen snažím přijít na to, jestli mohu stahovat do mobilu aplikace nalezené na ovi.com, aniz bych něco platil.. Nevíte o tom něco?? Jak na to, nebo tak?? díky za odpovědi
Evidence
Zlatý člen
Přístroj: iPhone 5S
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Evidence » 27 dub 2011, 14:22

Aniž bys za něco platil ? Pokud si vývojář něco za aplikaci účtuje, budeš si ji muset koupit
myNokia.cz - můj svět, moje Nokia
JerrySinclair
Nováček
Přístroj: c5-03
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JerrySinclair » 26 čer 2011, 18:40

Zdravim. Zálohoval jsem si kontakty přes ovi suite a pak mi to nabídlo novější verzi,kterou jsem nainstaloval. A po instalaci se mi vymazalo vše co jsem zálohoval. Potřebuji to protože dnes jsem oživoval úspěšně telefon a mám ho prázdný. Tak jesli nemá někde ovi ještě svojí zálohu. Díky
skorpion,
Bronzový člen
Přístroj: Nokia N8- Belle
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skorpion, » 23 zář 2011, 00:33

Měl bych dotaz k Nokia Photos. Ze začátku jsem ke stahování používal Nokia PC Suite a stahoval fotky a videa do jedné vytvořené složky. Pak se objevilo Ovi Suite a tak jsem používal chvíli jeho služby, něco tam ale zlobilo, tak jsem se vrátil k PC Suite. Každopádně ve starších verzích Ovi šlo stahovat fotky do jedné složky ( bez podsložek) a teď jsem tuto možnost hledal v té nejnovější (3.1.1.90) a tam to nastavit nejde, pouze se dá zvolit složka pro ukládání obrázků a videí. Není to někde v těch nastaveních? Já to tam nemůžu najít a ty podsložky mi vaděj. Vždycky mám fotky seřazený podle data a teď když hledam fotku z bůhví kdy, tak musim proklikávat milionama složkama. Nutí mě to se zas vrátit k PC Suite.
snecktom
Návštěvník
Přístroj: C2-01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod snecktom » 12 lis 2011, 13:41

Vše je fajn,jen pár malých nedostatků.Program slučuje kontakty,zprávy a galerii všech dostupných,připojených mobilů,neumí je rozlišit.Takže pokud používám dva mb,musím si v PC vytvořit další uživatelský učet ve kterém suite spustím.Pokud je v rodině více nokií,bude vaše PC samý účet.Druhá věc,pokud chcete stahovat z ovi obchodu do PC,protože si platíte internet a nechcete zbytečně platit za data dvakrát,dostanete v nabídce odkaz na sms zdarma,nebo připojeni na PC.Tam ovšem už nic neuděláte,protože vám to napíše,že je potřeba si stáhnout nokia suite,a to i přes to,že už jej v PC máte.A i kdyby jste náhodou neměli,nelze ji v nabízeném odkazu stáhnout,protože stránka neexistuje....no komment.

Zpět na “Nokia služby”