Recenze N79

O stylovém a výkonném přístroji Nokia N79
Vojtys
Člen fóra
Přístroj: Nokia 5800XM
Kontaktovat uživatele:

Recenze N79

Příspěvekod Vojtys » 14 lis 2008, 16:37

RECENZE N79 zanedlouho se zde objeví fotky a videorecenze ;)

První dojmy a obsah balení

Je to tady, N79 dorazila domů, celý nedočkavý otevírám balení. První co na vás vykoukne je na pohled vcelku malý, decentně vypadající mobil, který obklopují dva výměnné barevné kryty (v mém případě červený a bílý, černý je nasazen přímo na mobilu). Po chvíli hledání naleznete i baterii schovanou pod jedním z krytů. Po odklopení horní části balení naleznete spoustu papírů (manuály atd.), CD se softwarem, 4gb paměťovou kartu, kabel USB, nabíječku a hudební headset HS-45, ze kterého bych osobně doporučil použít pouze dálkový ovladač s konektorem a HF, samotná sluchátka moc dobře nehrají.

Bližší pohled

První co mě zaujalo při uchopení telefonu do ruky byly jeho rozměry. Se svými rozměry 110 × 49 × 15 mm porazil moji n82 s přehledem ve všech směrech. Za váhu 97 g se mobil v kategorii smartphonů také rozhodně stydět nemusí. Při pohledu na klávesy mě zaujalo řešení kontextových kláves a tlačítek pro příjem a odmítnutí hovoru, které jsou řešeny malými výstupky, mezi nimiž se nachází tlačítko c a klávesa pro vstup do menu. Vedle té je ještě umístěna klávesa pro vstup do multimediální nabídky (nezvykle vlevo, vždy byla zatím vpravo). Nevím, jestli je toto zrovna nejšťastnější řešení, při vstupu do menu jsem se často „uklikl“. Mezi těmito je opravdu veeelký joystick disponující funkcí navi-wheel, která v reálu funguje stejně jako když jezdíte palcem po kulatém joysticku na i-podu. Technicky vzato má joystick vestavený touchpad, pomocí kterého krouživým pohybem listujete nabídkami, prohlížíte fotky, volíte písničky… Frajeřinka slušná, avšak toto ovládání se mi zdá dost nepřesné. Klávesnice telefonu, nacházející se těsně pod funkčními klávesami není v tomto případě příliš dobře řešena. Je rozdělena do čtyřech úzkých proužků, přičemž klávesy nejsou vertikálně nijak odděleny. Klávesy se navíc mačkají velice ztuha.
Při pohledu na pravý bok telefonu narazíme na tlačítko fotoaparátu a kolébku pro ovládání hlasitosti, na boku levém je dírka na nabíječku a krytka, pod kterou se nachází paměťová karta a usb port. To je podle mého dost nešťastné řešení, protože krytky tohoto typu nejsou stavěné na neustálé otevírání a zavírání… Při pohledu na ni je mi jasné, že bych ji během krátké doby utrhl, mobil k počítači totiž připojuji v průměru tak 5krát do dne. Nahoře na mobilu mě zarazilo posuvné tlačítko, sloužící k rychlému zamknutí kláves, což je naprosto vynikající záležitost. Vedle ní je díra na sluchátka (3,5 jack) a tlačítko pro vypnutí/zapnutí a změnu profilu. Na zadní části telefonu naleznete posuvnou krytku fotoaparátu a přisvětlovací diodu. U diody zpočátku funkce rozsvícení (baterka) chybí, je však možno doinstalovat aplikaci, která tuto funkci umožní. Nahoře nad displejem ještě naleznete kamerku pro videohovory.

Uživatelské prostředí

A je to tady, mačkám tlačítko pro zapnutí a 19 sekund čekám až se telefon zapne. První věc, kterou jsem chtěl na telefonu poznat je Feature pack 2, což je grafická a funkční nástavba pro Symbian S60 9.3 3rd Edition. Nejlepší mnou zaznamenaný efekt je plynulé přetočení obrazovky při naklopení telefonu, laicky řečeno „jako na iphonu“. Rozhodně vypadá lépe, když např. otevřu krytku fotoaparátu a obrazovka neproblikne, ale hezky plynule se otočí. Další zaznamenané rozdíly jsou v přechodech mezi nabídkami v menu, vysouvání nabídek kontextových kláves, přidán popis funkce potvrzovací klávesy, nové zobrazení galerie při rychlém procházení obrázků, možnost změny velikosti písma u sms a jejich předčítání, nový pohotovostní režim, další zobrazení menu (podkova a tvar V)… Určitě jsem něco vynechal tak mě nekamenujte :oops: . Co mě překvapilo je to, že při změně krytu se změní i barevné téma. Když však máte nastavené vlastní téma a změníte kryt, nemělo by se změnit. Při zamknutých klávesách pohasne displej a zapnutí telefonu signalizuje občasné bílé probliknutí joysticku, což vypadá velice efektně a navíc světlo není nijak agresivní, takže v noci nevadí. Jinak je vše velice podobné klasickému symbianu S60 3rd ed.

Hardware

V této sekci začnu neobvykle, výdrží baterie. Ta mě naprosto nadchla, nevěřil jsem, když jsem s telefonem začal pracovat s nabitím na „dvě čárky“ a po třech dnech, sice velice řídkého, ale přece používání byl telefon stále ještě nabitý. Toto beru jako jeden z největších kladů tohoto telefonu a největších lákadel. Baterie je li-ion s 1200 mAh. Výrobce udává maximální pohotovost 372 hodin a max. dobu hovoru 330 min. Svižnost mobilu zajišťuje procesor ARM11 (369 MHz). Když vezmete v úvahu že se jedná o smartphone, n79 je opravdu velice rychlá. Díky 128 mb ram se mi snad nikdy nestalo, že by telefon zahlásil nedostatek paměti, nebo by díky tomu nějaká aplikace spadla. Uživatelská paměť tohoto modelu se zastavila na 50 mb, díky podpoře microSDHC karet, jejichž maximální velikost je v dnešní době 16gb je to však maličkost. Neztratíte se díky vestavěnému GPS modulu, pro který je předinstalovaná aplikace nokia mapy. V nich zadarmo můžete určit vaši polohu a sledovat ji na mapě, za navigaci se však platí… Naštěstí máme spoustu dodatečných aplikací jako je garmin nebo tomtom, které jsou beztak lepší než celé nokia mapy.

Multimedia

Jak je u Nseries zvykem, i n79 je nabušena nejrůznějšími multimediálními funkcemi. Začnu hudebním přehrávačem, který je stejný jako u předchozích modelů. Skladby se řadí přehledně podle žánru, interpreta atd., je možno tvořit i vlastní seznamy skladeb. Hudba hraje pěkně nahlas a čistě, případné nedostatky je možno upravit pomocí několika přednastavených, popřípadě vlastního ekvalizéru. Obrázky již nejsou pouze v galerii spojené s videi, ale ve zvláštní nabídce jsou roztřízeny podle různých kritérií (datum pořízení, album…). Videa jsou na tom v tomto ohledu podobně, to zajišťuje součást videocentrum. Novinkou je „FM vysílač“, který dokáže vysílat hudbu puštěnou přes přehrávač na jakoukoli vámi zvolenou frekvenci (např 99.5 FM). Když tuto frekvenci naladíte na jakémkoli rádiu, začne z něj hrát na mobilu puštěná hudba. Podpora symbianových a javových her je již samozřejmostí. Příjemná je také podpora n-gage her, mezi nimiž naleznete i některé vskutku velice zajímavé kousky.

Fotoaparát

Nyní se podíváme na zoubek fotoaparátu. Ten je osazen optikou Carl Zeiss s rozlišením 2 584 × 1 938 (5mpx) a zvládá natáčet videa v rozlišení 640x480. Velikým plusem a krokem dopředu je zde svižnost fotoaparátu. Při otevření krytky fotoaparát naběhne odhadem za 3 sekundy a pouhé dvě vteřiny zabere vyfocení snímku. Čas 5 sekund pro pořízení prvního snímku je vskutku úctyhodný. Naopak za nevýhodu považuji přisvětlovací diodu, místo níž bych uvítal xenonový blesk, to je však pouze věc názoru.

Displej

Když jsem se na displej prvně podíval, přišel mi malý, jedná se ovšem o optický klam. Pravda, majitelům telefonu s displejem velikosti N95 8gb a větších bude připadat velice malý, já jsem ovšem nevěřil vlastním očím, když jsem displej poměřil s n82 a zjistil že je stejně veliký. Má úhlopříčku 2,4 (37x49 mm), zvládne zobrazit 16 mil. Barev a jeho jemnost je 4315 bodů/cm2. Nehrozí tedy, že by vám cokoli, co na displeji zobrazíte, přišlo kostrbaté či kostičkaté. Displej je výborně čitelný i na přímém slunci.

Datové přenosy

Finové osadili N79 wi-fi, funkcí Bluetooth s podporou A2DP (možnost připojit přes bluetooth k telefonu headset, handsfree atd…), podporuje 3g, GPRS (třída 11) a EDGE (třída 32). Telefon dále podporuje HSDPA (3,6 Mbit/s) HSUPA chybí. K počítači telefon připojíte pomocí microUSB kabelu. Chybí infraport, to je však v dnešní době modrých zubů dle mého zbytečnost.

Závěr

Pokud máte zájem o nadupaný telefon se spoustou multimediálních funkcí, výkonným fotoaparátem, vysokou výdrží a maximální možností přizpůsobení díky symbianu, ale jste však ochotni smířit se s nepříliš vyhovující klávesnicí a cenou přesahující 9000 Kč, je tento telefon určen právě vám.

+výdrž baterie
+svižnost fotoaparátu
+rozměry
+výměnné kryty
+Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2

-tuhá, nepohodlná klávesnice
-krytka usb portu

Úplným závěrem bych chtěl dodat, že pokud vám cokoli chybí v této recenzi, ptejte se. Rád zodpovím všechny dotazy.
Vojtys
Člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Recenze N79

Příspěvekod Vojtys » 14 lis 2008, 22:10

jasně, fotky přidám co nejdřív to pude. S tim druhym dotazem ti moc nepomůžu, myslim že rozdíl je pouze v konstrukci jak řikáš a softwarově je to to samý, ale vzhledem k tomu že v ruce sem měl jenom n79 si jistej nejsem... :|
suldy8
Bronzový člen
Přístroj: Nokia 5800 XM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod suldy8 » 14 lis 2008, 23:52

Moc hezka recenze!!! uz jenom ty fotky a je uplne dokonala.... ;) ;) ;)
:arrow: By Šuldy8
Nokia 5800 XM Red + 8GB Memory Card
Lisak.Kubik
Návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lisak.Kubik » 15 lis 2008, 11:30

Moc pekna recenze, jenom sem chtel podotknout ze na mobilky.cz je N79 za 8.300 s DPH :)

//libca//: mobilky neber vážně jelikož z jejich služby jsou katastrofální a chování ke kupujícím snad ještě horší!
playman
Zlatý člen
Přístroj: Lumia 925
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod playman » 15 lis 2008, 11:57

ceny se nemůžou nikdy brát doslova, v recenzích jsou vždy jen orientační, ale jinak pěkná recenze
Still believe in Nokia - Lumia 925 White
Vojtys
Člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vojtys » 15 lis 2008, 18:00

Jenomze mobilky.cz sou zlodeji a prodavaj mobily co nejsou urceny pro ceskej trh, vzhledem k tomu maj levnejsi ceny...
Lisak.Kubik
Návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lisak.Kubik » 11 úno 2009, 21:27

To flash_:
No predem chci pochvalit cely tvuj prispevek, vypada velmi zasvedcene. Musim uznat ze za poslednich par mesicu se muj nazor na tyto obchody velmi zmenil a uz si zde nic nekupuji. Ale stejne at to tu neni tak jednotvarne pridam neco z druheho uhlu pohledu :) Ja osobne si kupoval 2 mobily na strankach mobilky.cz a oba byly naprosto v poradku, oba jsou stale funkcni, byly kompletne s prislusenstvim a v originalni krabicce. Jeden z nich, konkretne 6120c sem i jednou reklamoval (prkotina rozbita klavesnice) a po mesici se mi vratil jako novy, funkcni a dokonce jsem si stoprocentne jisty ze nebyl vymeneny, ale byl to stale ten puvodni. Podle me zkusenosti je extreme vyhodna cena vetsinou zpusobena nakupem techto mobilu od operatoru za zvyhodnene ceny. Na druhou stranu je nemalo lidi co tyto obchody hani, ta jsem se rozhodl ze nebudu riskovat a uz zde nakupovat nebudu

mozna trosku offtop ale podarilo se mi hacknout N79 (teda minimalne sem se dostal do privatnich slozek, ale ngage sem este nezkousel), a taky umim zprovoznit certifikace, kdo by mel zajem Lisak.Kubik@seznam.cz
patrabus

Příspěvekod patrabus » 12 srp 2009, 13:16

tento tel. jsem měl cca 2 měsíce a musím konstatovat, že poruchovější jsem neměl, sekání a restarty byly na denním pořádku, foťák mě také moc nenadchnul a gps byla téměř nepoužitelná. Holt je to tel. pro ženy a ty takové hlouposti jako gps, wi-fi atd. nepotřebují :roll:
stani
Pravidelný člen
Přístroj: N3110, N79
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stani » 03 říj 2013, 19:56

Tak jsem skončil s dotykáčema a vrátil se ke klasice. Nepotřebuji si hrát, nebo ťukat jako datel, potřebuji jednoduchost a účelnost.

Rozhodl jsem se tedy pro N79, a zakoupil jsem ho tady. Trochu jsem měl zpočátku obavy, že to přijde z Číny nějaký padělek, či nějaký opravovaný, atd.
Přišel ale vč. RM-348 a češtiny. Vypadal jako nový, i vč. viditelného vnitřku.
Vše v pohodě, udělal jsem hack, nainstaloval si všechny aplikace co potřebuji, vč. Map, vše funguje parádně, vč. vložené 32GB karty.
Až na jednu věc: displej. Na denním světle byl hodně špatně vidět, na přímém slunci pak skoro nic.
Předtím jsem trochu něco pročetl a podivoval se, že lidi psali do různých for a recenzí, dost protichůdné zkušenosti s čitelností displeje. Jedni si pochvalovali dobrou čitelnost i na slunci, druzí zase naopak. Pak mi to začalo být jasné - zpočátku tam zřejmě dávali originály, ale pak zřejmě chtěli ušetřit a dávali tam neoriginální.

Rozhodl jsem se tedy pro výměnu, protože jsem na výbornou čitelnost displeje dost háklivý. Našel jsem ho na hop-mobil a měli tam jak originální tak i neoriginální (500 vs 130 Kč). Napsal jsem tam, dotaz, a bylo mě sděleno, že je v tom docela velký rozdíl, že se jedná i o jinou technologii.
Takže jsem to risknul a objednal si ten originál, dnes mě ho vyměnili(spolu s předním černým krytem a černou klávesnicí), a paráda. :) Je už krásně čitelný i na slunci - ten originální má totiž tu reflexní vrstvu.
A ten starý je z druhé strany(ten plíšek) pěkně zoxidovaný, kdoví kde se to válelo(možná někde ve vlhku).

Takže nyní velká spokojenost. ;) Doufám, že jsem to nezakřikl. :D
Naposledy upravil(a) stani dne 04 říj 2013, 06:54, celkem upraveno 1 x.
ex 5800, ex Lumia 620
Adalbert72
Moderátor
Přístroj: N8-00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Adalbert72 » 03 říj 2013, 21:31

Jistě, nevhodné skladování se mohlo negativně podepsat. Svou roli mohlo také sehrát jejich upozornění, že se jedná o tovární kus s menší vadou (Teď je otázka, co tím mysleli). Nicméně je fajn, že je nyní displej lépe čitelný :)
2x N8-00 Dark Grey, v.111.40.1511 Belle Refresh h@cked

Zpět na “Nokia N79”