Nokia N85 - Recenze

O stylovém a výkonném přístroji Nokia N85
Uživatelský avatar
playman
Zlatý člen
Příspěvky: 3423
Registrován: 06 zář 2008, 21:42
Přístroj: Lumia 925
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Nokia N85 - Recenze

Příspěvekod playman » 27 říj 2008, 18:54

Právě jste začali číst recenzi na jeden z nejnovějších mobilních telefonů od Finského výrobce - model Nokia N85 (barevná varianta Copper).

Důležité vlastnosti:
+ velký a jemný displej
+ kompaktní rozměry (na smartphone)
+ 5MPx fotoaparát
+ výdrž
+ GPS
+ microSD(HC) karty až do 16GB

- špatně přístupná horní řada numerických tlačítek
- rychlost


Obsah balení

V základním balení k telefonu dostanete 8GB paměťovou kartu, sluchátka skládající se ze dvou kusů (jednoho, na kterém je dálkový ovladač a samotných sluchátek, která se do ovladače připojují). Dále v balení najdete DVD se softwarem. U tohoto modelu byl již starší PC Suite nahrazen novým Ovi Suite, o kterém se více dočtete na tady. V balení je také vícejazyčná příručka k N-Gage, návod, nabíječka, usb kabel na připojení k počítači a kabel pro připojení k televizi. Samozřejmě zde najdete také baterii o kapacitě 1200mAh a samotný mobil, kterému se již budu věnovat v následujícím textu.


Konstrukce

Nokia N85 je oboustranně výsuvný slider. Tělo mobilu je z přední strany tvořeno lesklým černým plastem, na kterém se ale kupodivu moc nedrží otisky prstů, takže mobil nebudete muset každých deset minut čistit.
Zadní strana je z tmavě hnědého lesklého plastu. Ve stejné barvě, ale z kovu jsou vyrobeny boky telefonu. Zadním krytu je celý pokrytý světlejšími, různě se kroutícími čarami, podobnými těm na N82. Telefon působí celkem pevným dojmem, ani při silnějším stisku nic nevrže.


Vzhled

Pokud je telefon vypnutý, jsou na vrchní straně vidět jen tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru, multimediální klávesa a čtyřsměrný ovladač s funkcí NaviWheel, ke které se ještě dostanu. Po zapnutí telefonu (nebo odemčení klávesnice) se pod displejem rozsvítí ještě další čtyři klávesy, které na rozdíl od předpokladů nejsou senzorové, ale klasické mechanické. Jsou to dvě funkční klávesy, klávesa „c“ sloužící k mazání a klávesa pro vstup do hlavní nabídky.
Na levém boku telefonu najdeme pouze slot pro paměťové karty micro SD s podporou micro SDHC až do kapacity 16GB. Jinak je levá strana prázdná stejně tak, jako spodní část telefonu. O to bohatší jsou ale zbylé dvě strany, na pravém boku najdeme dva stereo reproduktory, dvojitou klávesu na upravování hlasitosti, dvoupolohovou spoušť fotoaparátu a posuvnou klávesu na hardwarové zamykání klávesnice - tato klávesa je u nokie úplnou novinkou. Funguje tak, že pokud chcete mobil zamknou, jenom posunete klávesou směrem dolů a pustíte ji. Stejným způsobem se mobil i odemyká, toto řešení mi připadá jako celkem dobrá věc, pokud chcete mobil například zamknout v zavřeném stavu.
Na vrchní straně je, jak už je u nokií zvykem, tlačítko pro vypínání/zapínání telefonu, 3,5mm jack pro připojení sluchátek nebo TV-kabelu a zdířka pro micro USB kabel, kterým se mobil jednak připojuje k počítači, ale také nabíjí. To znamená, že v balení nenajdete klasickou nabíječku, ale nabíječku zakončenou micro USB. Klávesnice se dá samozřejmě zamykat i odemykat standardním postupem.
Pokud vrchní díl telefonu vysuneme směrem nahoru, najdeme pod ním klasickou numerickou klávesnici tvořenou čtyřmi řadami po třech, od sebe na řádku neoddělených, tlačítek. Jednotlivé řádky jsou od sebe odděleny mírně vystouplým plastovým proužkem ve stejné černé barvě, jako je celá klávesnice. Pokud zatlačíte vrchní část směrem dolů, objeví se nad displejem čtyři multimediální klávesy pro ovládání hudby a n-gage her.
K samotnému vysouvání výhrady nemám, jen dolů jde trochu obtížněji, než by mi bylo příjemné, ale to je možná jen tím, že konstrukce ještě není oběhaná.
Obrázek Obrázek Obrázek


Ovládání

Ovládání telefonu na mě působí celkově příjemným dojmem, který je ještě umocňován výborným displejem. Pouze hlavní ovládací klávesa se dá stisknout trochu obtížněji než u ostatních telefonů, ale to je nejspíš pouze kvůli funkci NaviWheel, která je asi nejzásadnější novinkou v ovládání oproti starším nokiím. Touto funkcí se také celkem zpříjemňuje listování dlouhými seznamy - jednoduše kroužíte prstem po hlavní klávese a podle toho, jakým směrem kroužíte, listujete v seznamech buď nahoru, nebo dolů. Tato funkce ale vyžaduje velkou dávku cviku. V prvních dnech jsem byl rád, když se mi povedlo poskočit o pět řádků, ale časem jsem si zvykl a nyní již prolistuji například seznam skladeb čítající asi 200 položek na třikrát.


Výkon & Výdrž

Nokia N85 dostala procesor taktovaný na ne zrovna nejvyšší frekvenci, zhruba 190MHz. To je na tak dobře vybavený přístroj dost málo, ale Nokia slibuje, že s rychlostí procesoru nebudou žádné problémy. Dále v přístroji najdete 128MB paměť RAM, která zaručuje bezproblémové zpuštění jakékoli aplikace, na kterou si vzpomenete. RAM paměť s touto kapacitou umožňuje zároveň poslouchat hudbu, být připojen na internet, na pozadí mít spuštěnou navigaci, přijímat soubor přes Bluetooth a psát si u toho sms zprávu. Pro srovnání, moje N82 disponuje stejnou RAM pamětí a frekvenci procesoru zhruba o 50 vyšší.
Dále má N85 vlastní paměť o velikosti cca. 85MB, což není sice moc, ale na důležité věci to postačuje. V balení naleznete 8GB micro SDHC kartu, takže s místem nejspíš nebudete mít problém a pokud ano, tak se dá paměťová karta bez potíží vyměnit za jinou kartu o stejné velikosti, popřípadě za větší, protože jak jsem již psal, tak podporovány jsou karty až do velikosti 16GB.
Telefon jde bez problémů připojit k PC, pokud zvolíte režim Velkokapacitní pam. zařízení, karta telefonu se přihlásí jako vyměnitelný disk. V balení je baterie s kapacitou 1200mAh, s kterou vydrží Nokia při běžném používání bez problémů více než tři dny, při neustálé vysoké zátěži téměř dva a půl dne.


Klávesnice & tlačítka

Klávesnice sice už od pohledu vzbuzuje dojem luxusu, ale rozhodně se na ní nepíše tak dobře, jak vypadá. Tlačítka numerické klávesnice nejsou téměř oddělena, takže ovládání poslepu je možné až po hodně dlouhé době, když si na telefon zvyknete. Největším problémem byla pro mne horní řada tlačítek, která je příliš blízko k vrchní části telefonu a častokrát se mi o ni povedlo zavadit palcem. Je to nepříjemné nejen u her, ale hlavně při psaní sms zpráv a e-mailů.
Totéž se ovšem nedá říct o klávesách pod displejem, ty od sebe sice také nejsou nijak odděleny a jediné, co vyčnívá, je stříbrná ovládací klávesa, ale tím, že jich je poměrně málo, se dají celkem dobře po paměti ovládat i v úplné tmě.
Stisk všech kláves – funkčních i numerických – je celkem jistý a příjemně nízký. Numerické klávesy po stisku mírně cvaknou, což snižuje riziko překlepů. Navíc si do této nokie našla cestu i funkce „dýchání“, takže pokud je telefon v úsporném režimu, hlavní klávesa se vždy po pár vteřinách rozsvěcí a zhasíná (dýchá).
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Displej

Nokia N85 dostala jako první model tohoto výrobce AMOLED displej, který má oproti OLED displeji vyšší zobrazovací frekvenci, ostřejší vykreslení obrazu a nižší spotřebu. Nevýhodou je složitější struktura displeje a tedy i vyšší cena. Navíc má oproti běžným TFT displejům používaných v dřívějších modelech (N95, N82, N73, atd.) 4x nižší spotřebu, 5x rychlejší odezvy, širší pozorovací úhly, vyšší kontrast, je lépe čitelný na přímém slunci a je tenčí. Ze všech těchto vlastností, kterými se liší od TFT displejů, je nejpatrnější rychlost vykreslování, která se velmi zvýšila a vyšší kontrast, který je znatelný hned při prvním letmém pohledu na telefon.
Naopak žádné znatelné přiostření obrazu jsem nezaznamenal, ale to se asi na rozlišení 240x320, kterým displej nokie disponuje, ani čekat nedalo. Rozměry displeje jsou 40x53 milimetrů, což je 2,6 palce, tedy stejné jako měla například Nokia N95. Vzhledem k rozlišení je velikost displeje zvolena dobře, na větších displejích s tímto QVGA rozlišením je již patrný rastr. Možná už by Nokia mohla pro své špičkové přístroje, jakým N85 bezesporu je, začít používat vyšší rozlišení, ale uvidíme, jak si Nokia nakonec poradí.


Operační systém

Jako operační systém byl v Nokii N85 použit Symbian S60 třetí generace disponující Feature Packem 2 (dále jen FP2), díky kterému bylo v operačním systému několik funkcí upraveno pro lepší funkčnost a několik přidáno. Oproti předchozímu Feature Packu 1 (dále jen FP1) přibyla například funkce FM vysílač, díky které můžete své skladby přehrávat přes jakýkoliv přehrávač s podporou příjmu FM rádia. Jednoduše si zvolíte frekvenci, na kterou se chcete připojit a můžete začít vysílat. Tato funkce se již objevila i u Nokie N78.
Dále se změn vzhledu dočkalo hlavní menu telefonu i se svými podnabídkami. Nyní ke standardní mřížce ikon přibyly možnosti menu do tvaru V, podkovy a ještě klasického seznamu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Dále je nabízeno více druhů pohotovostních displejů než ve FP1 a také správce spuštěných aplikací se přesunul ze svislé polohy do vodorovné. Na pohotovostním displeji samozřejmě nechybí vyhledávání položek v mobilu, skenování wi-fi, nebo výpis událostí z kalendáře.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nepatrně se také zrychlilo přepínání polohy displeje pomocí gravitačního čidla, které mobil také obsahuje. Oproti N82 je nyní nově možné otočit i obrazovku pohotovostního displeje a umožnit tím lepší čtení úkolů a poznámek. Samozřejmostí je již od pradávna u Symbianu možnost editování složek a souborů. Složky můžete v menu různě prohazovat, přejmenovávat, nebo je vkládat do jiných složek, které si samozřejmě můžete i sami vytvořit a tím si telefon ještě více přizpůsobit. Do menu i všech podnabídek navíc do pravého horního rohu nově přibily hodiny a do stejných míst se přesunuly i ikony na pohotovostním displeji (např. Bluetooth)


Multimédia

Nokia N85 je telefon, který je bezpochyby zaměřený na multimédia. V jeho výbavě najdete 5MPx fotoaparát s automatickým ostřením, 20x digitálním zoomem a dvojitým diodovým bleskem, který při natáčení videa slouží jako přisvětlovací dioda. Prostředí fotoaparátu je stejné jako u předchozích telefonů této značky. Máte zde tedy na výběr např. vyvážení bílé, nastavení blesku, nebo autospoušť. Video zvládá telefon natáčet o maximální kvalitě 640x480 obrazových bodů (VGA) při rychlosti 30 snímků za sekundu. Čočka fotoaparátu od slavného výrobce Carl Zeiss je samozřejmě chráněna krytkou, ta je posuvná a vyvedena ve stříbrné barvě. Na přední straně je ještě malá kamerka s VGA rozlišením, která dává vědět o podpoře videotelefonování, které ale zatím v České republice moc rozvinuté není.
Dále je v telefonu hudební přehrávač, který oproti starším verzím nedoznal žádných větších změn, přehrává formáty AAC, MP3, eAAC+ a WMA. Hudbu si dokáže roztřídit do skupin podle ID3 tagů, které také podporuje. Tím pádem si můžete pohodlně vybrat jakou hudbu a od kterého autora budete poslouchat. Samozřejmě si můžete vytvářet vlastní playlisty, jejichž počet nejspíš není omezený, nebo můžete vysílat Podesty. Samozřejmě nechybí ani možnost přehrávání všech skladeb uložených v paměti telefonu, nebo na paměťové kartě. Hudbu z přehrávače můžete poslouchat z vestavěných stereo reproduktorů přes standardně dodávaná sluchátka, přes vlastní sluchátka, nebo přes FM vysílač (tuto funkci jsem již popisoval výše). Stejně tak můžete přehrávač i několika způsoby ovládat, na výběr máte klasickou ovládací klávesu, výsuvné multimediální klávesy nebo klávesy na sluchátkách. Z těchto možností si už musí vybrat každý. Dále je možné nechat skladby přehrávat náhodně, nebo opakovaně. Nechybí ani grafický ekvalizér a další vizualizace.
V menu se oproti starším telefonům se Symbianem objevila navíc položka fotografie. Tato ikona, jak již napovídá její název, slouží ke spuštění správce všech fotografií a obrázků. Je zde možné obrázky třídit do alb podle měsíců pořízení, podle značek apod.
Dále je v menu již známá ikona Videocentrum, sloužící k prohlížení videí.
Samozřejmě nechybí ani klasická Galerie, ve které je nyní nový pohled, který se zobrazí pokud procházíte média rychle. A nechybí ani multimediální menu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Hry

Tento telefon samozřejmě podporuje hry a aplikace pro platformu Symbian a Java 2.0. Hraní her je díky pěknému displeji opravdovým zážitkem. Krásné syté barvy a rychlé překreslování dělají hry ještě zábavnějšími.
I tyto hry jsou celkem dobře hratelné, ale největší herní síla tohoto mobilu je skryta někde jinde, u N-Gage her. Tato platforma je u N85 jasně upřednostňována a je to vidět. Již v základu má mobil předinstalovaných 15 n-gage her. Jsou to tyto: Brain Chalenge, Asphalt 3 – Street Rules, Mile High Pinball, Tetris, World Series Of Poker, Snakes Subsonic, Systém Rush, Space Impal, Creatures of the Deep, Reset Generation, Bonce – Bouncing Voyage, FIFA 08, The Sims 2: Pets, Midnight Pool. Navíc se všechny tyto hry dají ovládat pomocí dvou speciálních herních tlačítek nad displejem a všechny mají režim displeje vodorovně. V krabici také najdete příručku pro n-gage s aktivačním kódem pro jednu n-gage hru.


Připojení

Nokia N85 má, stejně jako všechny ostatní novější nseries, velmi rozsáhlý výčet konektivity. V telefonu najdeme GPRS i EDGE, obojí ve třídě 32 (5+3 timesloty). Samozřejmostí je již 3G včetně UMTS a WCDMA a také podpora HSDPA při teoretické rychlosti přenosu až 3,6Mbit/s.
Zklamáni nebudou ani příznivci Wi-Fi, které nokia zvládá ve třídách b/g. K počítači telefon připojíte přes kabel a to v režimu PC Suite nebo Velkokapacitní pam. zařízení. Dále jsou na výběr ještě režimy Přenos fotografií a Přenos médií. Také je telefon možné připojit přes Bluetooth s podporou rozhraní A2DP pro připojení bezdrátových sluchátek. V Bluetooth menu ještě přibila možnost blokování přístrojů, kterou využijete pokud nechcete aby vám někdo cokoliv poslal.
Jestli rádi používáte navigaci, nebo se jen rádi koukáte do mapy, ani Vy nebudete zklamáni, protože Nokia N85 nabízí GPS přijímač s podporou asistované GPS (aGPS), pracující s aplikací Nokia Mapy 2.0, které nabízejí velmi široké pokrytí celého světa.

Pracovní funkce

Abych nezapoměl na manažery a burzovní makléře kteří po tomto telefonu pokukují, musím ještě doplnit, jak je na tom Nokia N85 s organizací času a pracovními funkcemi. V základu samozřejmě najdeme kancelářský balík QuickOffice ve své nejnovější verzi. Samozřejmě demo, bez možnosti vytvářet nové soubory, k tomu je nutné zakoupit plnou verzi. Dále je v telefonu propracovaný kalendář s několika možnostmi náhledů, kalkulačka a čtečka QR-kódů.


S Nokií N85 jsem zatím velmi spokojený. Možná, že se časem objeví některé další nedostatky, nebo věci které mě potěší, ale rozhodně je to mobil, který můžu doporučit.
Still believe in Nokia - Lumia 925 White

Zpět na “Nokia N85”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti