Vše kolem N96 (recenze)

O multimediálním přístroji Nokia N96
libca
VIP člen
Příspěvky: 4460
Registrován: 01 zář 2008, 19:18
Přístroj: 5800XM, N96, 3200 :)
Bydliště: Opava

Vše kolem N96 (recenze)

Příspěvekod libca » 03 říj 2008, 17:19

Jsem velmi mile potěšen, že jsem dostal tuto možnost a mohu (hlavně pro toto fórum) otestovat nový, vším možným i nemožným nabitý, smartphone Nokia N96. Během několika dnů Vám zde napíši všechny dojmy, které ve mě N96 probudí včetně fotografií ! Můžete se tedy těšit na obsáhlou recenzi telefonu, který je na našem českém trhu žhavým zbožím. :)
Nokia 5800XpressMusic Blue + 8GB Nokia MicroSD
Používejte funkci HLEDAT a dívejte se kolem sebe. Je zbytečné mít zde několikrát jednu a tu samou věc. :)
libca
VIP člen
Příspěvky: 4460
Registrován: 01 zář 2008, 19:18
Přístroj: 5800XM, N96, 3200 :)
Bydliště: Opava

Re: Vše kolem N96 (recenze)

Příspěvekod libca » 05 říj 2008, 14:56

Jak jsem slíbil, tak také činím. V následujících řádcích se Vám budu snažit co nejblíže představit Nokii N96.

Ihned po otevření krabice s N96-kou jsem byl překvapen její velikostí. Né že by byla velká, ale její velký displej 57x43 mm ji opticky zvětšuje. Toto překvapení ale opadlo, jakmile jsem ji vzal do ruky. Její rozměry se moc neodlišují od stávajících N-series modelů. Naopak, byl jsem potěšen velmi slušnou hmotností, kterou by N96 mohl závidět nejeden telefon na trhu. Zároveň mě ale zklamala klávesnice hned pod displejem. Ta je pro mne řešena vcelku špatně, jelikož tlačítka jsou titěrná a jsou blízko sebe. I teď, po několika dnech skoušení se mi stává, že omylem zmáčknu jiné tlačítko a musím říci, že občas je to dosti nepříjemné.
Vysouvání telefonu jde na výbornou, ovšem zavírání, to už je úplně něco jiného. Nikde na telefonu není ani sebemenší náznak záchytného bodu pro prst, pomocí kterého by bylo zavírání jednodušší. Takže kvůli toho bude telefon pořád upatlaný otisky prstů.
A právě otisky prstů jsou neduhem většiny telefonů z řad N-series. Výjimkou není ani N96 , i když jsou otisky vidět méně než například u mé N82 a to díky černé barvě telefonu ,která tolik neodráží světlo.
Skvěle ale nokia vyřešila reproduktory, které jsou zakryté kovovými krytkami a jejich pevnost je skvělá. Co se týče hlasitosti hraní, je N96 někde ve středu mezi všemi telefony.
Dále je pro mne určitým překvapením způsob zamykání kláves. Klávesy už se nedají zamykat pomocí zamknout+* ale je k tomu určeno posuvné tlačítko ,které je na horní straně telefonu vedle vstupu pro sluchátka. Určitě to nebude vyhovovat všem, ale osobně se mi to zamlouvá a nemám k tomu jedinou výtku.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Zde si můžete prohlédnout posuvné zamykací tlačítko vedle vstupu pro sluchátka a teké si všimněte již zmiňovaného krytu reproduktorů

Systém a novinky
Telefon disponuje systémem Symbian S60 9.3 3rd Edition s feature packem 2.
Uživatelské prostředí se ale nějak výrazně od předcházejících verzí neliší. Snad jedinou novinkou, které jsem si v něm všiml je, že si můžete aktivovat grafické efekty. Ty se vám budou zobrazovat vždy při vstupování nebo zavírání podsložek. Nejefektnější se mi ovšem zdál efekt převracení obrazovky pomocí gravitačního čidla. Displej se jakoby pomalu překresluje což vypadá skvěle.
Ve Feature packu 2 také najdeme možnost předčítání textových zpráv. Ze začátku je bohužel předinstalována pouze angličtina ale není nic složitého si z položky Stáhnout v menu stáhnout český hlas a to Zdenu. Musím ale říci že zprávy bez interpunkce neumí číst a není jí vůbec rozumět.
Novinkou je také bezesporu nový profil. Tím je profil úspora energie. Jeho aktivity spočívají v tom, že sníží jas displeje na minimum a nastaví prodlevu osvětlení na 5 sekund. Nic víc bohužel neumí. Bohužel budete v telefonu marně pátrat po hodinách do úsporného režimu. Toto N96 nenabízí a je to velká škoda.
Naopak telefonu nechybí aktivní pohotovostní režim, který má klasické složení s pruhem záložek, hledáním obsahu v telefonu či na internetu, událostmi v kalendáři, úkoly, hledáním Wi-Fi sítí a přístupem ke sdílení souborů Share Online. V případě hrajícího rádia či hudebního přehrávače se zde objeví také jejich informační pruhy.V hlavním menu se moc změn také neudálo. Ovšem můžete si zvolit styl kterým bude menu zobrazováno a to ve formě seznamu, podkově či tvaru V.Samozřejmostí je přesun položek a vytváření nových složek.


ObrázekObrázekObrázekObrázek
Profil Úspora energie. A značka profilu, měsíc v ikonce baterie..

Paměť RAM a procesor
Dostatečně velká RAM paměť 128 MB zaručuje současné spuštění prakticky všeho, co je v telefonu. Není problém poslouchat hudbu, surfovat webem, používat navigaci, pracovat se zprávami a mít spuštěných dalších 30 aplikací. Hlášky o nedostatku paměti a samovolnému zavírání aplikací se snad ani nedočkáte. Ovšem na procesoru si finové moc záležet nedali. Ten je taktovaný pouze na 264 MHz což je velký krok zpět. Například moje N82 má procesor taktovám na hodnotu skoro o 100MHz větší.Na tiskové konferenci koncem srpna 2008 to zástupce Nokie odůvodňoval tím, že procesor taktovaný na frekvenci 264 MHz bude pro bezproblémový chod telefonu zcela dostatečný.K dispozici je kromě 128 MB RAM také 256 MB ROM (zhruba 190 MB volných pro potřeby uživatele) a 16GB flash disk, na který je možné kopírovat soubory z PC přes dodávaný datový USB kabel nebo dokoupené bluetooth rozhraní.Vnitřní paměť lze navíc ještě rozšířit paměťovými kartami microSD o udávanou hodnotu až 16GB. Takže paměť telefonu se může vyšplhat až na neuvěřitelných 32Gb!!

Displej
Nokia dala do vínku N96 displej s rozměry 57x43 mm. Ten se zatím oběvil pouze u nokie N95 8Gb. N96-tka je tedy druhá s tímto displejem u nokie. A musím říci že je celkem povedený. Skvěle se na něm sledují fotografie a videa. Ovšem jeho neduhem je rozlišení. To zůstalo u hodnot 320x240 obrazových bodů, což způsobuje celkem velký rastr. Vkreslení například písmen je v tomto případě celkem kostrbaté. Ale časem si na to zvyknete a už vám to tolik vadit nebude. Displej má tedy 2,8" a umí zobrazit už tradičních 16 mil. barev. Displej je aktivní a má antireflexní fólii, díky které je jeho čitelnost skvělá i venku na ostrém slunci.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Všude v menu se také zobrazuje aktuální čas.

Klávesnice
Klávesnice u této nokie mi zprvu vůbec neseděla. Nelíbilo se mi řešení klávesnice pod displejem a ani z numerických tlačítek jsem nebyl moc nadšen. Všechny klávesy vlastně leží v jedné rovině, tudíž je nemožné, zvláště pak u numerické klávesnice, rozpoznat jakékoli tlačítko. Navíc spodní řada tlačítek #,0,* leží až na spodní hraně telefonu takže občas dostane váš palec zabrat.
Nadruhou stranu tlačítka mají přiměřený odpor, který shledávám jako výborný. Takže se nestane že zmáčknete tlačítko které nechcete. Musíte přitlačit aby jste dosáhli výsledku v podobě stlačení klávesy.
Novinka u skoro už tradiční nokiácké klávesnice jsou netradiční tlačítka pro ovládání hudby. Nachází se kolem čtyř směrného ovladače, který jako jediný ze všech tlačítek vystupuje a můžete ho nahmatat i poslepu.
Co se týče podsvětlení kláves tak nejintenzivnější je uprostřed s měrem do stran se nepatrně ztrácí. Vrchní díl klávesnice i spolu s hudebními tlačítky je podsvětlen na výbornou bez sebemenších náznaků vytrácení se. Z čeho jsem byl ale zklamán je nepřítomnost Navi wheel.Na druhou stranu si ale telefon zlepšil reputaci přítomností režimu „dýchání“, který lze aktivovat v nastavení klávesy Navi. Pokud je telefon v úsporném režimu, pak se kolečko Navi automaticky rozsvěcí a zhasíná po několika vteřinách, což má značit, že je telefon naživu, a jakoby dýchá.Pokud máte zmeškaný například hovor nebo sms zprávu, tak se kolečko rozsvěcí dvakrát rychle za sebou.

ObrázekObrázek

Multimédia
Objevila se položka fotografie. Ta slouží, jak již název napovídá, k zobrazení všech fotografií. Je zde možné fotky třídit do různých,vámi zvolených skupin.
Další složka je videocentrum. Díky ní můžete prohlížet všechna videa která jsou v telefonu, nebo stahovat videa z internetu.
Hudební přehrávač zůstal beze změn oproti starším modelům.Podporuje formáty AAC, MP3, eAAC+ a WMA. Prostředí přehrávače je velmi pohledné. Telefon řadí skladby podle přidělených ID3 tagů na jednotlivé interprety a alba či podle žánrů a umí zobrazit obrázek alba, je-li k dispozici. Nechybí ani nabídka všech skladeb najednou, vytváření playlistů nebo vysílání podcast. Soubory je možné vyhledávat postupným zadáváním znaků. V hudebním přehrávači u telefonu s 16GB flash pamětí jistě zamrzí absence kolečka Navi Wheel. Listování je však usnadněno tak, že stačí rychle stisknout a poté při druhém stisknutí přidržet směr nahoru/dolu, čímž seznamem listujete mnohem rychleji.Snadné ovládání hudby zajišťuje čtveřice speciálních hudebních tlačítek, které se objeví až po posunutí horní části dolu. Jejich stisk je jistý a podsvícení dostatečné, neboť musí být viditelná i za denního světla.Nastavení hudebního přehrávače nabízí opakování skladeb či náhodný výběr. Samozřejmostí je grafický ekvalizér s manuální volbou a možností korekce zvuku. V nabídce nalezneme také několik vizualizací, které se v průběhu přehrávání zobrazují na celém displeji. V nastavení také najdete funkci sterea, stereováhy a fyziologické korekce.
Nokia N96 dokáže přehrávat hudbu až po dobu 14 hodin či video v přehrávači RealPlayer až 5 hodin v kuse.
Pro přehrávání videí v telefonu je opět nainstalován RealPlayer.A pro skvělý zvuk z hudebního přehrávače, nebo videí disponuje telefon také dvěma 3D stereo reproduktory.
Samozřejmě nesmíme opomenout 5Mpx fotoaparát s optikou CarlZeiss, automatickým ostřením a dvěma přisvětlovacími diodami. Ovšem co se mi u fotoaparátu nelíbí, je absence krytky a xenonového blesku. Sice by se blesk dal oželet, ale krytka je skoro nutností. Bez ní se za pár měsíců z telefonu nebude dát fotit, protože pokud nebudete mít žádný obal na telefon ,tak sklíčko,které kryje samotnou čočku bude poškrábané.
Snímky (a video) lze pořizovat také přední kamerkou v maximálním rozlišení VGA
S N96 se fotí klasicky naležato. Prostředí fotoaparátu se ničím neliší od předchozích Nseries telefonů. Nechybí možnosti pro vyvážení bílé, kompenzaci expozice, sekvenční snímání, barevné efekty, volbu citlivosti nebo přednastavené režimy pro fotografování v určitých podmínkách (krajina, makro, sport, noc a další). Nokia N96 umí natáčet video v rozlišení VGA (640 x 480 bodů) a s rychlostí 30 snímků za vteřinu. V menu telefonu také narazíme na volbu živá tv. Tu si ale bohuže zatím v české republice vyzkoušet nemůžeme, protože ji zdejší operátoři ještě nenabízí. Mobilní TV umožňuje nahrávání videa do telefonu a nechybí ani průvodce s automatickou aktualizací nabídky dostupných pořadů. V nastavení dokonce mohou rodiče vyplnit věk svého dítěte. Takže pokud vyplní že mu ještě nebylo 18, zamezí se mu přístup k některým programům.

N-Gage hry
Nokie samozřejmě přináší také podporu N-Gage her. Většině z uživatelů budou při hraní zajisté vhod dvě herní klávesy které se oběví po vysunutí telefonu na druhou stranu jako klávesnice (dolů). Díky nim můžete například u N-gage hry Asphalt Urban ovládat plyn a brzdu. V aplikaci N-Gage najdete nainstalovaných 5 demoverzí her. Těmi jsou ASPHALT3, Mile High Pinball, Tetris, World Series Of Poker (PRO Challenge) a Snakes Subsonic. Vbalení také najdete brožurku s aktivačním klíčem pro aktivování hry Tetris.

Navigace GPS
Nokia N96 využívá vestavěného GPS přijímače prostřednictvím navigačního softwaru Nokia Mapy ve verzi 2.0. Po spuštění navigační aplikace není problém, aby telefon našel vaši současnou pozici do deseti sekund. Pokud však povolíte určování polohy dle GPS (A-GPS) a metodu určování polohy podle sítě, telefon je schopen najít satelity a určit vaši polohu ještě rychleji. Do telefonu si přes GPRS, UMTS, Wi-Fi nebo z počítače pomocí programu Nokia Map Loader můžete zdarma nahrát mapy celého světa, včetně bodů zájmů (restaurace, banky, památky, hotely apod,). Pokud se dostanete na místo, kde telefonu chybí mapy či informace, stahuje si je přes internet, což ale lze zakázat. Pokud se chystáte do zahraničí, doporučuji nahrát mapy předem z počítače. Česká republika je zmapovaná velmi kvalitně. Nechybí možnost plánovat trasy, které lze poté zobrazit ve 3D, satelitním či hybridním režimu mapy. Samozřejmostí je hledání adresy, bodu zájmu, volba způsobu přepravy (pěšky, autem), denní či noční režim a také spuštění průvodce daným městem.V současné době totiž výrobce dává zdarma licenci pro 3-měsíční, 6-ti měsíční či roční vyzkoušení navigace. Poté je ale třeba licenci na hlasovou navigaci zakoupit. ro oblast ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko stojí roční licence na hlasovou navigaci 1750 Kč, pro celou Evropu kromě Ruska a Turecka pak vyjde měsíční licence na 350 Kč.

Připojení
Nokia N96 disponuje jak je již u N-series telefonů zvykem, několika způsoby připojení k internetu a dalším službám s tím souvisejícími.
Telefon se umí připojit pomocí Wi-fi, GPRS tř. 11, HSDPA, UMTS, nebo EDGE tř. 11.
K připojení k počítači můžete využít microUSB kabel, Bluetooth (ketré podporuje stereo profil A2DP), nebo Wi-Fi sítě.

Předinstalované aplikace
V telefonu již tradičně najdeme několik aplikací které Nokia do svých telefonů nahrává hned po jejich zrození :) Je to například My Nokia , která se ovšem v ČR nedá použít neboť zde není podporována. Stejně je na tom i živá tv ve formátu DVB-H která u nás ještě není podporovaná. Samozřejmě jsou v telefonu i Nokia mapy s mapovými podklady pro celou evropu. A díky integrovanému GPS přijímači vás dovede kamkoli. Jsou předinstalovány i některé trialové verze her N-Gage.

Rozměry telefonu
Telefon se pyšní rozměry 103 × 55 × 19 mm což je u nokie vcelku normální. Dále jeho hmotnost je 125 g. A ve srovnání s vybaveností telefonu to je skvělé číslo.


Klady a zápory telefonu

+ Velký a přehledný displej
+ Rychlost telefonu
+ Nízká hmotnost s ohledem na vybavenost
+ Možnost vložení MicroSD karty až do velikosti 16Gb
+ Vestavěná paměť 16Gb
+ Grafické efekty
+ Upozornění na zmeškané hovory nebo sms zprávy zrychleným 'dýcháním' čtyř
směrného tlačítka
+ GPS přijímač

- Chybí krytka fotoaparátu
- Není xenonový blesk
- Zcela plochá klávesnice
- Tlačítka pod displejem jsou napěchovaná moc blízko vedle sebe
- Slider má vůli
- Cena která začíná na 17 500Kč.
Nokia 5800XpressMusic Blue + 8GB Nokia MicroSD
Používejte funkci HLEDAT a dívejte se kolem sebe. Je zbytečné mít zde několikrát jednu a tu samou věc. :)
libca
VIP člen
Příspěvky: 4460
Registrován: 01 zář 2008, 19:18
Přístroj: 5800XM, N96, 3200 :)
Bydliště: Opava

Re: Vše kolem N96 (recenze)

Příspěvekod libca » 28 říj 2008, 15:44

Je mým potěšením vám oznámit, že v následujících dnech se do České republiky dostává nová vlajková loď Nokie s označením N96. Přesně 30.10. začne její prodej u nás. Od tohoto dne tedy bude možné koupit originální telefon s českou lokalizací například v internetovém obchodě samotné Nokie. A to za cenu 17.270Kč i s DPH

Odkaz na internet. obchod Nokie: http://obchod.nokia.cz/detailpage.asp?d ... er_44t_N96
Nokia 5800XpressMusic Blue + 8GB Nokia MicroSD
Používejte funkci HLEDAT a dívejte se kolem sebe. Je zbytečné mít zde několikrát jednu a tu samou věc. :)

Zpět na “Nokia N96”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host