Moje Nokia N900

O mobilním počítači s operačním systémem Maemo 5
P800
Pravidelný člen
Přístroj: Nokia N900
Kontaktovat uživatele:

Moje Nokia N900

Příspěvekod P800 » 06 led 2010, 00:20

Po třech týdnech vlastnictví N900 jsem si dovolil shrnout své poznatky do níže uvedeného. Jsem člověk s platformou Linux a jeho odnožemi nepřišel více méně do styku z pohledu uživatelského, jsem odrozen MS-DOSem a samozřejmě Windows. Kromě prvního Dancalla jsem vlastnil pouze přístroje Nokia, poslední roky s operačním systémem Symbian. V srpnu koupená N97 leží v šuplíku ode dne, co mi shodou příznivých okolností přistála do ruky N900. Odborníkům při čtení mých poznámek dovoluji lehký úsměv na tváři, ostatním možná přijdou některé informace a zkušenosti vhod. Tak tedy...

Instalované programy:

Zábava:
- Bounce
- Gweled
- Battle Gweled
- Crazy Parking

Aplikace:
- zoutube -YouTube klient
- WiFiInfo - prohlížení parametrů a signálu dostupných WiFi sítí
- Petrovich - odesílání souborů přes Bluetooth a email
- appinstaler - přidává možnost instalace balíčků *.deb, tedy Debian aplikací upravených pro Maemo
- camkeyd - lehkým stiskem tlačítka fotoaparátu se lze přepnout na Dashboard. Skvělé u fullscreen aplikací, kde chybí zavírací a přepínací ikony
- Cellular Modem Control Buttons - vypnutí GSM části telefonu v PowerKey menu, na rozdíl od režimu Off-line se nevypnou ostatní komunikační kanály, tedy WiFi a Bluetooth
- Conky - prohlížeč vytížení procesoru, paměti, stav komunikačních kanálů a běžících procesů
- Countdown Home Desktop Widget- počítadlo času do nastavené události
- Extra Decoders Support- přidané kodeky pro audio/video formáty, které v základu přehrávač nepodporuje
- ForecaWeather- informace o aktuálním počasí a přdpověď na další období
- Google Latitude- modul pro Google Maps, sdílené informace o poloze ze sítě, GSM nebo GPS
- gTranslate- on-line překladač textu z a do mnoha, nejen světových jazyků
- htop - prohlížeč procesů, odpovídá přikazu "top", lépe graficky vyvedený
- keepassx - databáze uživatelských hesel
- load-applet- umístěný v systrayi informuje o vytížení procesoru a paměti, přidána možnost statického i video prinscreenu
- Midnight Commander- souborový manažer ve stylu Norton Commanderu, s možností využití příkazového řádku
- Nameday Applet- widget na plochu, zobrazuje jmeniny v aktuální den
- Personal Dataplan Monitor- widget na plochu, zobrazuje přenesená data přes GPRS
- Personal IP Adress- widget na plochu, zobrazuje aktuální IP adresu přes kterou jsme aktuálně připojeni
- Pidgin Extra Protocols- implementuje další komunikační protokoly do systému Maemo, využívám pro ICQ
- Recorder - klasický diktafon, zatím bohužel bez možnosti záznamu hovoru
- TouchSearch- widget na plochu, klient pro vyhledání na webu z různých zdrojů jedním klikem
- TuneWiki Desktop- widget na plochu, on-line zobrazuje text právě hrané skladby v Přehrávači médií
- Unzip add-on- přidává do Správce souborů možnost dekomprese archívů
- rootsh- přidává možnost příkazem "sudo gainroot" přístupu do zamčených složek
- MyMenu - automatické řazení ikon do složek dle typu aplikace (6.1.2010)

Co mi chybí:
- emailový klient. Claws-mail se velmi blíží optimu. Zde mi chybí možnost automatického rozpoznání připojení a tedy použití SMTP serveru dle poskytovatele, stejně jako u vestavěného klienta. Zásuvný modul, který toto umožňuje se mi nepodařilo implementovat. Přivítal bych možnost implicitního prohlížení emailů v HTML formátu. Modul GtkHtml2 je funkční, ale znamená další kliknutí.
- ruční třídění zástupců (ikon) do složek resp. kategorií (aplikace, hry apod.). Téměř dokonalá je v tomto ohledu aplikace MyMenu
- připojení a sdílení v domácí síti
- zálohování do počítače. PC Suite umí pouze omezenou editaci kontaktů
- přehledný souborový správce ve stylu X-plore
- editor Office dokumentů

Praktické zkušenosti (jak mi přišly na jazyk):
- výdrž baterie. Po několika plných nabití a plných vybití jsem schopen udržet mobil při životě delý den. Nabíječka v autě je však pro klid podmínkou. Pro snížení spotřeby doporučuji zakázat automatické aktualizace emailu a RSS, odstranit z plochy widgety počasí.
- vynikající jsou automatické aktualizace instalovaných aplikací. Není nutno manuálně sledovat kdy vyjde jaký update
- dokonalé je sloučení kontaktů v přístroji s kontakty Skype, ICQ atd.
- skvělé dílenské zpracování, použité materiály. Na rozdíl od mé předchozí N97, která byla "vratká" od počátku
- příliš jsem si neporozuměl s vypínáním displaye. Při příchozím hovoru je obrazovka černá, musím ji odemknout. Stejně se chová v průběhu hovoru. U N97 vypne obrazovku pouze při přiložení přístroje k uchu, při oddálení je opět aktivní
- ochrana displaye. Zatím používám invisibleShield. Skvělá ochrana, ale nepraktická při použití s perem. Není kluzká. Objednal jsem si tedy na N97 osvědčenou zrcadlovou folii od BRANDO
- vestavěný webový prohlížeč je to nejlepší co jsem kdy na mobilech poznal. Dosud jsem nenarazil na problém se zobrazením jakéhokoliv webu. Zoom kroužením je také skvělý, vyhlazování při jakémkoliv zoomu skvělé
Naposledy upravil(a) P800 dne 06 led 2010, 23:36, celkem upraveno 2 x.
Stát je největší zloděj...
...eli...
Pravidelný člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje Nokia N900

Příspěvekod ...eli... » 06 led 2010, 09:00

Hod mi prosím odkaz na to jakou jsi použil folii na displej?
Jinak více méně s tebou souhlasím, akorát mě u tohoto telefonu ještě pár věcí chybý...a hlavně to že nepodporuje symbian,javu, a má málo nastvení fotoaparátu, a přehrávače medií....
P800
Pravidelný člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod P800 » 06 led 2010, 09:57

Folie na display: http://www.bezobalu.eu/invisibleshield-pro-nokia-n900-display/d-70439/
Folie na celé tělo: http://www.bezobalu.eu/invisibleshield-pro-nokia-n900-cele-telo/d-70438/

Folie BRANDO http://shop.brando.com/mirror-screen-guarder-for-nokia-n900_p04013c1154d009.html u nás nikdo zatím nenabízí. Objednal jsem tedy na eshopu přímo u výrobce. Doručení do 20 dnů, cena o cca 30% nižší než v našich eshopech, bez poštovného.

Asi jsem nepochopil tvůj stesk nad chybějící podporou Symbianu. Toho se skutečně nikdy nedočkáš a myslím, že je to jen dobře. Tím nechci říct, že Symbian je, nebo byl špatným systémem, na platformě N900 jsme však úplně někde jinde. N900 bude na vrcholu slávy někdy na přelomu jaro - léto. Otevřený systém, přijde nekonečná řada aplikací, možností uživatelského nastavení atd. atd.
Stát je největší zloděj...
libca
VIP člen
Přístroj: 5800XM, N96, 3200 :)

Příspěvekod libca » 06 led 2010, 19:42

Také si dovolím nesouhlasit s ...eli... ;) . Přehrávač médií byl opravdu skvělý a uměl přehrát i dvd ripy, čehož se u současných Nokií nedočkáš. Nastavení fotoaparátu je opravdu docela chudé, ale obyčejnému uživateli, který má telefon jako tablet bohatě vystačuje. Navíc si telefon pamatuje nastavení fotoaparátu, což je příjemné překvapení, i když jsem četl, že tomu tak není. Sám jsem to zkoušel a nastavení mi zůstalo stejné. Symbian app/hry ti nepůjdou, to je přeci logické, jsou to úplně jiné operační systémy :) . Java mě ani tak nemrzela, jelikož programy v javě většinou nebývají něco extra.
Souhlasím s P800, že webový prohlížeč je excelentní. Skvělá rychlost, vše potřebné po ruce, jednoduše to nejlepší, co můžeš ve všech telefonech vidět ;) .
Nokia 5800XpressMusic Blue + 8GB Nokia MicroSD
Používejte funkci HLEDAT a dívejte se kolem sebe. Je zbytečné mít zde několikrát jednu a tu samou věc. :)
...eli...
Pravidelný člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ...eli... » 06 led 2010, 23:22

Webový prohlížeč je na jedničku, a co se týče přehrávače, tak mi tam chybý hlavně ekvalizér, a stim symbianem ajavou , jsem to myslel tak že mě štvou některé prográmky, že nejdou...ale nejspíš to je tim že jsem zvyklý mít v telefonu plno kravinek, a na N900 zatím ještě nejsou, ale až budou, tak mě java a symbian asi zajímat nebudou....:)

//libca//: Vyčkej nějakou dobu a budeš mít zase co instalovat :)
Angeldied
Stříbrný člen
Přístroj: N8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Angeldied » 08 led 2010, 13:05

mne by třeba potěšila opera...protože si myslím,že vestavěnej prohlížeč bude náročný na datové přenosy...a tak bych nějakou operu které stačí na načtení stránky +- 60kb by se hodila....(mám datovej tarif s omezením na 100mb... i na N97 načtená stránka má třeba 1MB..proto ho používám jen doma na wifi) ;)
Nikdo není dokonalý
N97+H@ck+Nokia BH 503-> N900 -> N8
polas
VIP člen
Přístroj: Nokia 3.1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod polas » 08 led 2010, 14:54

Načítání bylo překvapivě svižné,i když jsem používal internet od Vodafonu.. Po vypršení limitu je to všude pomalé.. ;-)
M.
IMI
Bronzový člen
Přístroj: Samsung Galaxy S 2.3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod IMI » 08 led 2010, 22:21

Samsung Galaxy S 2.3.4
Dajjdo
Člen fóra
Přístroj: Nokia5800XM, N97mini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dajjdo » 09 led 2010, 20:56

Takéto fólie si môžeš tak nalepiť na RIŤ! :lol:

Ja kupujem na každý mobil IS a tto sa nedá porovnať s tými ďadmi. Veď vtedy som za 2 roky kúpil možno 10-15 fólii po 2-5Eur a vydržali max. mesiac a pol

A IS drží na každom mobile minimálne rok. A teraz ho mám už Rok a pol...
A to si niečo pri mne odskáč......

//libca//: Jen dodám, aby všichni pochopili. IS = Invisible Shield

Presne :D Som si myslel, že to im dopne, keď sa tu bavíme o fóliach
Naposledy upravil(a) Dajjdo dne 13 led 2010, 21:37, celkem upraveno 1 x.
IMI
Bronzový člen
Přístroj: Samsung Galaxy S 2.3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod IMI » 10 led 2010, 13:50

Ok jen jsem to sem tak hodil
Samsung Galaxy S 2.3.4

Zpět na “Nokia N900 - Maemo”