Flash firmware + Čeština v telefonu, změna Product code

Starší Symbian v mobilních telefonech Nokia
šulda
Zlatý člen
Přístroj: E7 Belle Refresh

Flash firmware + Čeština v telefonu, změna Product code

Příspěvekod šulda » 10 zář 2009, 23:06

Od Symbianu 5th není NSS podporováno, použijte JAF rady najdete ve fóru k danému telefonu.
  • Zde vám vysvětlím Jak aktualizovat firmware a co to obnáší.
  • Firmware mobilního telefonu je, jednoduše řečeno, jeho softwarová část řídící všechny funkce. Bez něho by byl přístroj pouze mrtvou hromádkou umělé hmoty. Důvodů k aktualizaci může být několik - výrobce odhaluje ve firmwaru chyby (koneckonců firmware je jenom program a žádný program není dokonalý), vydává opravené verze (někdy bohužel zase z jinou chybou :evil:) a čas od času přidá i nějakou novou funkci. Nový firmware ovšem není všelék - přidávání funkcí není příliš v módě zejména díky obchodní politice výrobce, neboť byste měli třeba o důvod méně proč si koupit nový telefon :) Zde se dozvíte jak na to :wink:

Všeobecný návod Flash FW pro podporované
    telefony Nokia pomocí Nokia Software Updater .

• Používejte aktuální verze programů NSU, PC Suite a NSS!

• Flash = upgrade/update/aktualizace
  • Reflash = přehrání verze FW stejnou verzí
  • Reflash použijte např. v případě že jste již provedli aktualizaci a chybí vám čeština takže po změně Product code (dále jen PC) uděláte Reflash FW, pokud jsou stejné verze, tím FW který češtinu obsahuje (toto je však širší problematika které se budeme věnovat níže) při všelijakých problémech s telefonem doporučuji místo Reflash napřed udělat formát >>Trojhmatem<< u kterého nehrozí zbytečné riziko umrtvení tel., je to rychlé a účinné, až když nezabere tak Reflash pokud není možnost aktualizace na novější verzi FW.

• Verzi FW vašeho přístroje zjistíte zadáním kódu *#0000#

Obrázek

• Než začnete provádět flash FW tak si zjistěte svůj Product code který se nachází pod baterií, je sedmimístný, např. Code: 0529780 a důležitý pro to aby jste si nenahráli FW bez češtiny!
    PC lze zjistit i pomocí NSS viz. Změna PC níže.

Obrázek

• Důležité je zjistit zda FW podle PC obsahuje jazyk vašeho regionu a nespoléhat se na to,že byl zakoupen u nás a češtinu obsahoval. K tomu použijte program Navifirm kde jednoduše kliknete na model telefonu, pak na verzi FW a ukáže se vám seznam PC. Z češtinou jsou ty přímo označené CZ a pak EURO3. Pokud Navifirm nejde spustit je třeba aktualizovat NET Framework (bolest uživatelů kteří neaktualizují :roll: )
  • Jestliže máte PC jiný než jaký je uváděn v Navifirm u daného modelu telefonu jedná se zřejmě o šedivku (tel. vyrobený pro jiný trh než je náš a proto neobsahuje český jazyk) dovezenou z ciziny a bude třeba změnit PC viz. postup níže.

Navi Firmware V.0.1.rar
    (74.78 KiB) Staženo 4133 x

• Aktuální verzi FW pro daný PC najdete na stránkách Nokia kam do určeného políčka zadáte PC.

Kód: Vybrat vše

http://www.nokia.cz/ziskat-podporu-a-software/software/aktualizace-software-telefonu/can-i-update

Doporučené odkazy před aktualizací

http://www.nokia.cz/ziskat-podporu-a-software/software/aktualizace-software-telefonu/f-a-q

http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/en/model:N73

• Stáhněte a nainstalujte NSU pokud ho ještě nemáte

http://www.nokia.cz/ziskat-podporu-a-software/software/aktualizace-software-telefonu

• Udělejte si zálohu telefonu, nespoléhejte v tom jen na Nokia PC Suite! (je to prevít :evil: ) a zálohujte i ručně do compu. Nedoporučuji vracet kompletní zálohu, i když nebyly žádné problémy s chováním telefonu protože ty pak většinou nastanou, ale jen sms, kalendář, tel. seznam, poznámky, video, foto, hudbu. Kontakty zálohujte o to víckrát jak moc jsou pro vás důležité! Udělejte si ručně i zálohu karty a pak ji také zformátujte. Vše si pak vrátíte zpět a aplikace nainstalujete znovu. Zdlouhavé ale velmi účinné a kdo tak neučiní tak ho později čekají trable vedoucí mnohdy až k formátu trojhmatem kde je samozřejmě potřeba vedle formátu telefonu i formát karty :idea: Pro usnadnění můžete při instalaci aplikací použít >>AutoSisInstaller<<.
  • U novějších modelů N95, N82 atd. při aktualizaci o data na C: nepřicházíte
  • Ujistěte se že máte plně nabitou baterii, vloženu sim kartu, zvolen profil normální, vyndanou paměťovou kartu kvůli možnosti jejího zaheslování při aktualizaci FW.
  • Při aktualizaci si bude NSU ještě stahovat nový FW z internetu, velikost v MB záleží na modelu vašeho telefonu, a po jeho stažení začne instalace do vašeho tel. Telefon při samotné aktualizaci neodpojujte od kabelu, ani nevytahujte kabel z počítače...dobrá rada je, provádět aktualizaci telefonu na notebooku, pro případ, že by vypadla elektřina...
  • Připojte telefon ke compu pomocí USB kabelu dodaného s telefonem a zvolte připojení v režimu PC Suite. Spusťte NSU a řiďte se krok po kroku jeho pokyny které vás při aktualizaci povedou :wink:
  • K samotné aktualizaci nedávám screeny protože program NSU vás sám navádí :idea:
  • Pomocí NSU nedostanete do telefonu nižší verzi FW než kterou váš telefon obsahuje ani změnou PC! Při snaze aktualizace FW pro PC který nabízí nižší verzi než kterou máte hodí tuto Hlášku.

Obrázek

• Můžete pouze aktualizovat na vyšší verzi nebo udělat Reflash stejné verze.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

• V poslední době se kupí dotazy na to co dělat v případě který znázorňuje screen:

Obrázek

• Stává se po změně PC. Ještě se mi nestalo aby tuhle situaci nevyřešil restart (vyp./zap.) telefonu!

Často kladené dotazy při aktualizaci
  • Jak je to s aktualizací firmwaru a zárukou? Když si doma přes NSU přehraji firmware a budu někdy reklamovat, nebude to vadit? Popř. když se aktualizace nepovede, platí záruka a spraví mi telefon?
    Ano v obou případech platí záruka :wink:
  • Při aktualizaci se mi umrtvil telefon (výpadek elektřiny, odpojení USB při aktualizaci, vybila se baterie), nejde zapnout, objeví se jen logo NOKIA.
    V tomto případě je potřeba navštívit prodejce (pokud ještě platí záruka) nebo servis. Ze zkušeností doporučuji autorizovaný servis kde telefon vzkřísí pomocí Flash Boxu. Na opravu se vztahuje záruka a cena po záruce by se měla pohybovat od 150,- do 300,-kč :wink:
  • Lze přehrát brandovaný (operátorův) FW na čistý?
    Ano viz. změna PC níže :wink:
  • Provedl sem aktualizaci a nemám v telefonu češtinu.
    To znamená že si to tu nečetl/a a jak to napravit zjistíš taky dolejc. :roll:

Změna PC pomocí programu NSS

Toto provádíte na vlastní riziko! Ale stačí číst a nebát se :wink:

K čemu může být změna product code dobrá?
  • První možností je, že máte dovozový telefon který není určen přímo pro český trh. V tomto případě při aktualizaci firmware přes NSU se vám do telefonu nainstaluje firmware, který neobsahuje češtinu, protože váš PC je určený pro jiný trh. Jednoduchou změnou PC však uděláte z vašeho telefonu telefon určený pro český trh a můžete vesele aktualizovat český firmware.
  • Další možností je nahrát si do telefonu nebrandovaný FW na místo brandovaného což je FW od Operátora který obsahuje určité prvky daného Operátora kterých se chcete zbavit nebo prahnete po nejnovější verzi FW kterou Operátor bohužel nenabízí. Pokud máte strach o záruku tak si s tím zajděte do autorizovaného servisu, kde by vám měli při uvedení nějakých problémů (např. zamrzání atd.) přehrát FW na nejnovější.
  • Je také možno například z N73 Klasik udělat N73 ME. Telefony se mezi sebou liší drobnými rozdíly ve firmware, změnou PC však můžete z vaší "obyčejné N73" udělat N73 ME.
  • Jednoduché a pokud budete postupovat podle návodu neměl by nastat problém :wink:
  • Ke změně PC použijte ten který je pro váš telefon a najdete ho v Seznam PC které obsahují češtinu
  • Stáhněte si ze stránek autora program NSS a nainstalujte jej

http://www.b-phreaks.co.uk/index.php?main_page=page_2

• Po načtení stránky klikněte na "Nemesis Service Suite Beta 1.0.38.15"
  • Při instalaci nic neměňte a jen prostě instalujte až do konce.
  • Při práci s NSS mějte vypnutý Nokia PC Suite.
  • Připojte telefon ke compu pomocí USB kabelu v režimu PC Suite.
  • Spusťte NSS a klikněte vpravo nahoře na logo Lupa.

Obrázek

• Klikněte na ikonu "Phone Info"

Obrázek

• Do políčka "Product code" zadejte vámi požadovaný PC, zaškrtněte okénko "Enable". a klikněte na "Write".

Obrázek

• Políčko "Write" na pár vteřin zešedne.

Obrázek

• Po úspěšné změně se "Write" vrátí zpět, vy kliknete na "Read" a po probliknutí okna se objeví aktuální údaje a tak zjistíte jestli se PC opravdu změnil.

Obrázek

• Tímto je PC změněn a pokud ste použily správný PC můžete udělat aktualizaci bez ztráty češtiny, další odpovědi hledejte zasejc dolejc :wink:
  • Pro další kontrolu PC pomocí NSS (lze použít místo vyndání baterie a zjištění PC telefonu připojeného ke compu) otevřete program a opět klikněte na "Lupu", "Flash" a "Scan".

Obrázek

• V levém bílém poli se vám objeví aktuální PC.

Obrázek

Často kladený dotaz při změně PC
  • Přicházím změnou PC o záruku?
    Ano změnou PC (pokud se zjistí) přicházíte o záruku ale -> po aktualizaci FW se změněným PC jej stačí vrátit na původní a neměly by nastat problémy. Je to hodně diskutované téma a vycházím jak ze svých, tak i ze zkušeností mnohých uživatelů -> Ti co přehrají operátorův FW na čistý a nastanou problémy s telefonem dejte ho do autorizovaného servisu a tam po tom nebudou pátrat, u majitelů šedivek bez origo záručního listu Nokia bych se vůbec nebál protože ho v autorizovaném servisu na záruku stejně nepřijmou ale můžou záruku uplatňovat u prodejce, který stejně musel udělat změnu (respektive v boxu přehrát FW s češtinou) PC aby telefon obsahoval češtinu, a ten by to měl řešit. U umrtvení telefonu při aktualizaci se o změně PC nezmiňujte (vůbec o tom nemluvte) a jiná závada je už o něčem jiném :wink:
    Aktualizace - dnes už zjistí jakoukoliv změnu PC a můžete tak přijít o záruku.
Naposledy upravil(a) šulda dne 26 říj 2011, 08:30, celkem upraveno 1 x.
Musí se jen umřít.
E7 Belle Refresh 111.040.1511 Hacked™
Meggy
Člen fóra
Přístroj: 5800XM, 6500 Slide
Kontaktovat uživatele:

Re: Flash firmware + Čeština v telefonu, změna Product code

Příspěvekod Meggy » 12 zář 2009, 12:42

ahoj, můj PC je 0580331, neměla by to být šedivka, je koupenej v autorizovaným obchodě
v seznamu jsem můj PC nenašel a novou aktualizaci mi nenajde ani telefon, ani pc suite :(
šulda
Zlatý člen

Příspěvekod šulda » 13 zář 2009, 01:23

Můžeš mi říct proč máš v profilu jinej telefon :roll: Kdo se v tom pak má vyznat :evil: Taky si nenapsal jakou máš verzi FW, no prostě příště trochu podrobněji :twisted: Pro tvůj PC je: Latest available software for Nokia 5800 XpressMusic, product code 0580331 Verze: 21.0.025 Takže pokud máš tuto v. FW tak ti to aktualizaci nabídnout nemůže. Na vyšší si musíš počkat až jí macecha Nokia uvolní pro tvůj PC který je pro český trh ;)
Musí se jen umřít.
Meggy
Člen fóra
Přístroj: 5800XM, 6500 Slide
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Meggy » 13 zář 2009, 08:11

sorry, zapoměl jsem ho doplnit

mám verzi fw 21.0.025, psal jsem i do nokie a bylo mi sděleno, že musím vyhledat servis, nový fw prý je, ale mobily s tímto fw mají nějaký problém :(

takže jsem dost nasr****, abych po pár dnech co dám 8tis za mobil hned běžel do servisu se mi nelíbí :( to jsem mohl koupit šedivku za 6tis a mít možná méně problémů

když změním PC tak to půjde, ale ztratím záruku že?
šulda
Zlatý člen

Příspěvekod šulda » 13 zář 2009, 10:18

S tou zárukou je to pak samozřejmě ošemetný. V servisu zjistí že si PC měnil pokud chtějí a záruka tak padá, ale z druhý strany záleží na jakýho technika narazíš. Tohle si musíš rozhodnout sám, změnit PC doma nebo jít do servisu Obrázek Já radím servis, můžeš i požádat o trvalou změnu PC, ale víc už by ti samozřejmě řekli v servisu ;)

Servis radím protože už mám doma 3roky N73 se změněným PC doma od doby koupě. T-Mobile mě v něm nebavil :lol:
Musí se jen umřít.
Rusnak-COBRA
VIP člen
Přístroj: BB Z10, N950, N9, E7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Rusnak-COBRA » 13 zář 2009, 10:54

Diky za tento postup, aj ked sa sice vyskytujes nad v 20 temach na tomto fore, tiaden nieje detailny ako tento ;)

urcite by som ale odporucal tuto temu presunut z aplikacii do "ostatni"
s aplikaciami to akosi nema nic spolocne :roll:

nieco sa este docitate tu: viewtopic.php?f=63&t=5759
samozrejme este dodam, ze kto by zhanal product code pre SK a CZ jazyk a nenasiel ho na nete, nech mi napise ;)
uvedte prosim vas aktualny kod, model a farbu telefonu 8-)
ZBIERAM MOBILY - akekolvek - PRIDAJTE SA
http://facebook.com/MuzeumMobilov
IronHide
Nováček
Přístroj: Nokia 5800 XPMusic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod IronHide » 15 zář 2009, 15:39

Zdravim neviete rpeco este stale nemozem updatnut phon?? Mam Nokia 5800 XM Red Frimware 21.0.025 PC : 0580246 a stali mi pise ze k dispozici je len 21.0.025 pricom Firmware uz vysiel 31.0 ...... Poradte niekto
šulda
Zlatý člen

Příspěvekod šulda » 15 zář 2009, 15:56

Tvůj PC je pro náš trh, ale zatím nabízí opravdu jen v. FW kterou máš. Tyto kroky Nokie nechápu ale ani nevidím do hloubky jejich počínání. Takže buď můžeš změnit PC a aktualizovat viz návod výše nebo čekat. Otázka je jestli se ti změna PC vyplatí. Pokud jsou s telefonem problémy tak to stojí za uvážení, ale jestli jen chceš aktualizovat na vyšší verzi čekal bych nebo to nechal na autorizovaném servisu kde se podle informací dá požádat o trvalou změnu PC.
Musí se jen umřít.
IronHide
Nováček
Přístroj: Nokia 5800 XPMusic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod IronHide » 15 zář 2009, 16:00

Co sa tyka tych problem tak zatial ziadne nemam (musim zaklopat :D, aj ked phon mam len 3 tyzdne ) ale este sa chcem spytat co sa tyka tej zmeny PC update a naslednom nastaveni povodneho PC ci nestratim zaruku
šulda
Zlatý člen

Příspěvekod šulda » 15 zář 2009, 16:04

Změnou PC se ztrácí záruka a v servisu po připojení telefonu zjistí změnu PC, ale jde o to jestli to technik bude řešit. Zatím podle ohlasů drtivě vede to že to neřeší. Je to jenom ale ;) Pročti si první příspěvek.
Musí se jen umřít.

Zpět na “O Symbianu 3rd a 5th”