Slovníček pojmů

Starší Symbian v mobilních telefonech Nokia
Angeldied
Stříbrný člen
Příspěvky: 661
Registrován: 19 črc 2009, 19:58
Přístroj: N8
Bydliště: 20 km od Prostějova
Kontaktovat uživatele:

Slovníček pojmů

Příspěvekod Angeldied » 12 říj 2009, 21:12

Světelné čidlo:čidlo které dokáže automaticky regulovat podsvícení displeje v závislosti na okolním světle.čím méně je světla,tím nižší úroveň jasu.To může v některých případech značně ušetřit baterii.Naopak na přímém slunci bude displej lépe čitelný neboť bude jas automaticky nastaven na maximum

Multitasking:možnost spuštění dvou a více aplikací současně a přepínat mezi nimi bez toho,aby se samy ukončily.

Akcelerometr:nazývaný také jako gravitační senzor(G-senzor) či senzor polohy,umožňuje u většiny telefonů automatické překlápění displeje mezi režimy na výšku a na šířku podle skutečné polohy přístroje.Využití však akcelerometr najde i při hraní her či přehrávání hudby.

GPRS:je mobilné technologie paketového přenosu dat

EDGE:je dalším vývojovím stupněm v technologii paketového přenosu dat.Technologie EDGE je nadstavbou GPRS.nabízí několik metod a vylepšení,které umožňují dosáhnout efektivního přenosu dat.

3G(UMTS,W-CDMA):3G je standart umožńující vysokorychlostní přenos dat a nové multimediální funkce jako např:videohovory.Ve spojitosti s ním se také mluví o UMTS,což je ekonomicko-politické označení 3G standartu.Technický název,který se však jen zřídka kdy používá, je W-CDMA

HSDPA:je dalším vývojovým stupněm technologie v sítích 3. generace(3G).Technologie HSDPA je nadstavbou k UMTS(W-CDMA).Nabízí rychlejší datové přenosy.

HSUPA:je vylepšení sítí 3.generace(UMTS,W-CDMA)umožńující vysokorychlostní přenos dat směrem od uživatele(upload)

Infraport(IrDA):je technologie bezdrátového spojení různých přístrojů pomocí infračervených paprsků.Na rozdíl od Bluetooth musí být přístroje na sebe přímo namířeny.

Bluetooth:bezdrátová technologie sloužící k propojení elektrických zařízení nejčastěji za účelem přenosu dat nebo hlasu.Max. teoretický dosah je u 1. třídy 1 metr,u 2. třídy 10 metrů, u 3. třídy 100 metrů.Mobilní telefony zpravidla disponují technologií Bluetooth 2. třídy.

Wi-Fi:označení bezdrátové LAN sítě.používají se k propojení počítačů a další elektroniky,nebo k pomoci přístupu na internet pomoci tzv. Hot Spotů.max. možná vzdálenost odpovídá až několika stovkám metrů.

USB:je univerzální sériová sběrnice,která umožňuje připojení telefonu k Pc.Některé telefony disponují verzí HS-USB 2.0, díky které činí teoretický přenos dat až 50Mb/s.

Mass Storage:počítačový standart, díky kterému se zařízení po připojení k Pc přes datový kabel chová jako zvláštní disková jednotka bez ruční instalace ovladačů.

WAP:Systém pro zajištění provozu elektronických služeb na mobilních telefonech.Platformu WAP využívají operátoři k provozu různých portálů pro své zákazníky např:O2 Active, t-zones a Live!.

Pásma sítě GSM:Frekvenční pásma sítí GSM, ve kterých telefon pracuje.V Evropě a Asii se používají pásma 900/1800MHz.V Americe funguji telefony v pásmech 850/1900mHz.

Hodnota SAR:Elektromagnetické vyzařování telefonu,které udává množství energie absorbované do těla osoby vystavené radiofrekvenčním polím.Hodnota SAR má vliv na lidské Zdraví.limity stanovené národními normami jsou však nastaveny na hodnotu zhruba 50x menší,než je hodnota,která by mohla prokazatelně poškodit zdraví.

MMS zprávy:Multimediální zprávy umožňující zasílání obrázků ,dlouhých textů,videí,zvuků a dalších podobných souborů.Podporují je pouze telefony s barevným displejem a GPRS nebo jiným datovým připojením.

Java:technologie,díky které lze do telefonu nahrát další a další hry či aplikace

Ekvalizér:Pomocí ekvalizéru lze upravit zvuk,nastavení výšek,hloubek,basů apod.Ekvalizér nabízí ruční či přednastavené režimy,někdy oba dva.

TV-out:Výstup,který umožní připojení telefonu k televizi, na jejíž obrazovce e zobrazí to samé,co na displeji telefonu.

A-GPS:Asistované GPS dokáže značně urychlit nalezení dostupných satelitů.telefon k tomu využije datové přenosy operátora, přes které si stáhne potřebné informace o satelitech.

Geotagging:Funkce,která automaticky přiřadí souřadnice současné polohy ke snímkům,kde byly pořízeny.

RSS čtečka: RSS čtečka kanálů umožňuje uživatelům internetu přihlásit se k odběru novinek z webu,který nabízí RSS zdroj.
Nikdo není dokonalý
N97+H@ck+Nokia BH 503-> N900 -> N8
Uživatelský avatar
cert55
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 09 říj 2011, 01:40
Přístroj: N95
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovníček pojmů

Příspěvekod cert55 » 25 říj 2011, 17:49

SZ a pojmů v nastavení MT/vnejsi/

Zprávy
SMS-Short message service/Sluzba kratkych zprav/t.j kratke textove zpravy, je to způsob komunikace, ktera odesílá text mezi mobilními telefony, nebo z počítače na mobilní telefon. Maximální velikost textové zprávy je 160 znaků (písmen, čísel nebo symbolů v latince).
Obrázek
MMS-Multimedia Messaging Service/Sluzba multimedialnich zprav/ je standardní způsob odeslání zpráv, které obsahují multimediální obsah z mobilních telefonů.Rozšiřuje základní SMS funkce t.j.kombinace textu, zvuku, statické obrázky, animace, videa.
EMS -Enhanced Messaging Service.Rozšířené textové zprávy, které umožňují zasílání černobílých obrázků, animací a melodií. Telefony značky Nokia podporují svůj standard Smart Messaging, který nabízí totéž.Tento system zprav byl vyvinut ze základních textových SMS zpráv a z 2G sítě.
SMSC-Short Message Service center/Centrum pro SMS/ je část bezdrátové sítě, která zpracovává SMS operace, jako je směrování, předávání a ukládání příchozí textové zprávy na jejich cestě k požadované koncovému bodu.
IMSC-Instant Message Service Center/Centrum pro okamzite SMS/ -cast mobilni bezdratove site,ktera zpracovava a prenasi okamzite zpravy. Instant messaging se stává běžnější v podnikání, organizací i u ostatních uzivatelu.Nákaza virem, spywarem nebo jiným škodlivým softwarem je mozna instalovánim přes IM sítě nebo v IM-přiloženým souborem. Udajne neschválený přístup k veřejným IM sítí :např. AOL Instant Messenger, Google Talk, Windows Live Messenger, nebo Yahoo! Messenger.
Obrázek
Bezdratový přenos dat
GSM-Global System for Mobile Communications/Globální systém pro mobilní komunikaci/ /drive Groupe Special Mobile/je je digitální mobilní systém, který je široce používán v Evropě a jiných částech světa/více než 690 mobilních sítí GSM/. GSM digitalizuje a komprimuje data, odešle jej do kanálu s dalšími dvěma proudy uživatelských dat, každý ve svém vlastním čase.Síť GSM může být rozdělena do tří částí. První z nich je "mobilní stanice (Mobile Station)", kterou s sebou nosí účastník GSM, druhou "pozemní stanice (Base Station)" mající za úkol ovládat rádiové spojení s mobilní stanicí a konečně "ústředna (Switching Center)", která provádí směrování hovorů mezi mobilními stanicemi nebo stacionárními zařízeními a spravuje veškeré služby týkající se mobilní komunikace, například autentifikaci. Mimo těchto tří provozních části existuje samozřejmě čtvrtá, servisní a výkonná.GSM spolu s dalšími technologiemi je součástí vývoje bezdrátových mobilních telekomunikaci, která zahrnuje HCSD,SDHC, GPRS, EDGE a UMTS.GSM pracuje na frekvencích 900, 1800 a 1900 MHz.
Obrázek
CDMA Code Division Multiple Access vicenasobny pristup s kodovanym delenim je digitální mobilni systém v USA,nekompatibilní s GSM.Starsi nekompatibilni systemy byly Advanced Mobile Phone System (AMPS)" ve Spojených státech a "Total Access Communication System (TACS)" ve Velké Británii.
EGSM- Extended GSM. Označuje rozšířený systém PGSM. Kapacita je oproti PGSM/primarni/ vyšší o 50 duplexních kanálů.
GGSN-Gateway GPRS Support Node volne:Brana GPRS podpora uzlu. Označení pro uzel sítě GSM, který slouží jako brána do jiných typů sítí při paketovém přenosu dat přes GPRS.
BTS Base Transceiver Station radiova vysilaci/prijimaci stanice . Pozemní stanice se skládá ze dvou hlavních částí - rádiového vysílače/přijímače - BTS a ovládacího systému (Base Station Controller - BSC) - které navzájem komunikuji prostřednictvím tzv. "Abis rozhraní", které umožňuje vzájemnou spolupráci komponent dodávaných různými výrobci. BTS provádí spojení s mobilními stanicemi, zatímco BTC řídí jeden nebo více BTS, ovládá nastavení rádiových linek, přepíná frekvence, komunikuje s ústřednou a zároveň převádí 13kbps hlasové volání rádiové linky (GSM) na standardní 64kbps při komunikaci s pevnými telefonními linkami nebo ISDN.
MSC Mobile Services Switching Center-Ustredna mobilnich sluzeb je ridici casti systemu GSM.Funguje jeko klasicka ustredna pro pevne telefonni linky,navic poskytuje dalsi specificke moznosti nutne pro spravu a to zejmena:
registrace uzivatele
overeni uzivatele
sledovani pozice mobilni stanice
smerovani hovoru pres roaming
spojeni s pevnou verejnou siti apod.
Tyto služby jsou realizovány ve spojení s několika dalšími funkčními částmi systému GSM, které dohromady tvoří podsystém mobilní sítě (Network Subsystem). Směrování hovorů (a zároveň mezinárodní roaming) je prováděno ústřednou ve spolupráci s Registrem vlastních lokací /Home Location Register - HLR/ a Registrem cizích lokací /Visitor Location Register - VLR/. HLR obsahuje veškeré informace o každém uživateli dané GSM sítě včetně aktuální pozice jeho mobilní stanice. Aktuální pozice mobilní stanice je zapsána ve formě tzv. "roamingového čísla mobilní stanice /Mobile Station Roaming Number - MSRN/", což je prakticky vzato ISDN číslo používané pro směrování hovoru k té ústředně, u které se mobilní stanice právě nachází. Pro každou síť GSM existuje vždy jeden HLR.
ISDN Integrated Services Digital Network Digitální síť integrovaných služeb je sit založena na digitálních telefonních ústřednách. Přenosové cesty mezi ústřednami jsou také plně digitalizovány.
GPS-Global Positioning System je satelitní globalni/polohovaci/ navigační systém-tvořen ze sítě 24 satelitů umistene na oběžne dráze americkym ministerstvem obrany,od r.1980 je pro civilni pouziti bez poplatku/zdarma/.Přesnost se dá zvýšit až na 1 cm při použití metody Differential GPS.
Obrázek
GPRS-General Packet Radio Service- /volne prelozeno:Bezdratova sluzba vseobecnych packetu/je mobilní datová služba přístupná pro uživatele GSM mobilních telefonů. Neplatíte za dobu připojení, ale za množství přenesených dat. Mobilní telefony jej podporují v různých rychlostech, které jsou udávány v tzv. timeslotech. Nejvyšší možná rychlost je 80 kbit/s, skutečnost je však opět menší.
Packet/balicek/je jednotka dat, která je směrována mezi odeslanym a místem určení na internetu.
MTU-Maximum Transmission Unit-maximalni prenosova jednotka je nejvetsi mozna jednotka pro prenos paketu v bajtech,kterou muze sit prenaset.Všechny zprávy větší než MTU jsou rozděleny do menších balíků před odesláním
UMTS-Universal Mobile Telecommunication System/Univerzální mobilní telekomunikační system/jde o sirokopásmový digitální bezdrátový přenos dat, hlasu, videa a multimédií.Byl koncipován jako nástupník systému GSM. /3G /.Označení pro sítě třetí generace, které nabízejí zejména vysoké datové přenosy a možnost videokonferencí.
EDGE-Enhanced Data rates for Global Evolution/Rozsireny prenos dat pro globalni-celosvetovy-rozvoj/nabízí,několik metod a vylepšení, které umožňují dosáhnout efektivního přenosu dat a vysoké spektrální účinnosti. EDGE umožňuje datové přenosy teoreticky až o rychlosti 384 kbit/s, skutečnost je asi poloviční. Od GPRS se liší modulací, jinak pracuje velmi podobně. K provozu je potřeba podpora u telefonů a operátorů.
Obrázek
HSCSD-High Speed Circuit Switched Data/Vysokorychlostni komutovany datovy okruh/je forma vyssi rychlosti prenosu dat pro vícenásobný přístup s časovým dělením (TDMA) a s efektivnejsim kodovanim signalu nez CSD-na mobilní telefon se systemem GSM
HSDPA- High-Speed Downlink Packet Access vysokorychlostni stahovani pristupnych balicku- je novy protokol pro mobilni prenos dat telefonu. Aktualizuje UMTS a zvyšuje teoretickou přenosovou rychlostí stahování až 14,4 Mb/s.Bývá charakterizována jako 3.5G mobilní rádiova technologie.
WAP - Wireless Application Protocol /bezdratovy aplikacni doklad/ je aplikační prostředí a nastavení komunikačních protokolů pro bezdrátové zařízení urcene pro nezávislý přístup k internetu a moderních telefonních služeb.Je to prakticky internet upravený pro mobilní telefony. Umožňuje prohlížet speciálně upravené internetové stránky, buď pomocí vytáčeného datového spojení nebo i GPRS.
TDMA Zkratka anglického Time Division Multiple Access, česky vícenásobný přístup s časovým dělením. Metoda pro sdilenou sit,tak,ze nekolik ucastniku sdili stejnou frekvenci se signalem v ruznych casovych usecich.Prakticky rozdělení kanálu na časové úseky, které jsou pak přidělovány účastníkům.
FUP Fair User Policy politika feroveho/rovneho/pristupu tento pojem vznikl v USA a mel omezit pouzivani materialu chraneneho autorskymi pravy.V "mobilni" praxi to znamená, že pokud se stahují běžné objemy dat, tak všechno běží normálně, pokud se jich ale za nějaké definované období stáhne víc, než stanovaný limit, tak se např. výrazně sníží rychlost připojení.
Duální síť -jako duální jsou označovány mobilní telefonní sítě, jejichž základnové stanice využívají k přenosu signálu dvou frekvenčních pásem (u nás 900 a 1800 MHz). Frekvence 1800 MHz je většinou využívána ve městech, protože umožňuje stavbu sítě s větší hustotou celulárních buněk a tím i větší přenosovou kapacitou a kvalitou v dané oblasti. Plné využití výhod duální sítě umožňují pouze tzv. duální telefony ( Dual band).
RACH -Random Access Channel je kanál náhodného přístupu pro synchronizaci v sitich GSM z mobilniho terminalu do site..
Přehled o vývoji sítí:
1G = NMT · AMPS · Hicap · CDPD · Mobitex · DataTAC · TACS · ETACS
2G = GSM · CSD
2,5G = GPRS · HSCSD
2,75G = EDGE/EGPRS
3G = UMTS (UTRAN) · WCDMA-FDD • WCDMA-TDD • UTRA-TDD LCR (TD-SCDMA)
3,5G = HSDPA · HSUPA
3,75G = HSPA+
3,9G = 3GPP LTE (E-UTRA) · Mobile WiMAX (IEEE 802.16e-2005) · Flash-OFDM · IEEE 802.20
4G = LTE · IEEE 802.16m
Instituce
IEEE - Institute of Electrical and Electronics Engineers-Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství“ je mezinárodní nezisková profesionální organizace usilující o vzestup technologie související s elektrotechnikou. Tento institut čítá nejvíce členů technické profese ve světě, a to přes 360 000 ve 175 zemích. Sídlo má v USA ve státě New York.
ETSI- /European Telecommunication Standards Institute/ Institut pro evropské telekomunikační standardy od r. 1989 ma odpovědnost za GSM. Je nezávislá a nezisková a mnohé její dokumenty původně vytvářené pro Evropské telekomunikace již dávno překročily hranice Evropy a používají se celosvětově.
NMC-Network Management Centre /Centrum managementu sítě/. Podílí se na správě a monitorování mobilních stanic. Část subsystému OSS systému GSM .
Kabelovy prenos dat
ADSL- Asymetric Digital Subscriber Line/nesoumerne digitalni ucastnicke vedeni/. Sirokopasmova technologie datových přenosů po stávajících telefonních linkách, která umožňuje rychlost až 9 Mb/s. Přenos dat je možný současně s telefonními hovory. K použití je potřeba ADSL modem. V současné době se testuje a někde již dokonce funguje ADSL2+.
10Mb/s je nejstarsi prenosova rychlost
100Mb/s dostacuje pro vetsinu beznych cinnosti
1000Mb/s nejvyssi rychlost,ktera predstavuje spicku pro domacnosti a v soucasnosti se prosazuje
Jazyky
JAVA ME/J2ME/-Java the Micro Edition,Java Micro Edition-je speciálně upravená edice jazyka Java pro mobilní telefony, bývá k dispozici na většině telefonů. Vyvinuta byla firmou Sun Microsystems. Liší se u jednotlivých telefonů rychlostí a verzí (1.0 a 2.0). Používá se pro spouštění her a programů. Narozdíl od operačního systému (např. Symbian) neběží v telefonu stále, ale musí se spouštět. Soubory pro J2ME mají koncovku .jar/Lord_TNT001/./Java je programovaci jazyk v malem vydani.
J2SE-Java the Standard Edition-programovaci jazyk v normalnim vydani se skládá ze dvou částí: Core Java/zakladni balicek objektu jazyka Java/ a Java Desktop/aplikace/.Jednim z hlavnich vyuziti teto edice je vyvoj aplikaci pro "pocitace".Treti slozkou Java platformy je JAVA EE[/tedy:Micro,Standard,Enterprise/
CLDC-Connected Limited Device Configuration(volne Konfigurace pripojeni omezeneho pristroje)-specifický rámec pro Java aplikace ME zaměřen na zařízení s velmi omezenými prostředky, jako jsou pagery a mobilní telefony. CLDC byl vyvinut v rámci Java Community Process jako JSR 30 (CLDC 1.0) a JSR 139 (CLDC 1.1). (napr. N95 8GB ma CLDC 1.1-info je v telefonu-Nastroje->Info o-uplne dole/ SharRakorR /
Pythonje dynamický interpretovaný jazyk,ktery navrhl v r. 1990 Guido van Rossum tak,aby umožňoval tvorbu rozsáhlých, plnohodnotných aplikací. Bývá dokonce považován za jeden z nejvhodnějších programovacích jazyků pro začátečníky.Lze ho najit napr. ve hre Civilizace IV i v kancelářském balíku OpenOffice.org.
C++ je objektově orientovaný programovací jazyk, který vyvinul Bjarne Stroustrup a v současné době patří C++ mezi nejrozšířenější programovací jazyky.Starší verze jazyka, společně označované jako „C with Classes“ (česky C s třídami), byly používány od roku 1980
Bezdrátova přípojení malého rozsahu
LAN -Local Area Network-volne: sit mistni oblastni t.j lokalni sit je pocitacova sit tvorena skupinou pocitacu a souvisejicich zarizeni-sdilejicich jednu komunikacni linku nebo bezdratove spojeni-,ktera pokrýva malou fyzickou oblast jako jsou byty,kancelare,skupiny domu,skoly,letiste,restaurace atp.Pri pouziti optiky je dosah stovek metru az km.
MAN-Metropolitan Area Network-lokalni sit v mestske zastavbe.Prenos dat,hlasu a obrazu.Spojuje az nekolik desitek km.
WAN-Wide Area Network-site spojujici LAN a MAN s pusobnosti na cele zemi nebo kontinentu.
PAN-Personal Area Network-mala,pocitacova,osobni sit/bluetooth,IrDA,ZigBee/ pro propojeni osobnich zarizeni jako telefon,PDA,notebook apod.
WLAN Wireless LAN-bezdratova lokalni sit je pocitacova sit tvorena pocitaci a zarizenimi/notebooky,mobilni telefony/ s bezdratovym pripojenim prostrednictvim pristupoveho bodu na internet pro malou oblast/nakupni centra,kavarny atp./
Wi-Fi-Wireless Fidelity-bezdratovy prenos je nazev pro bezdratovou sitovou technologii,ktera vyuziva radiovych vln pro vysokorychlostni sitove pripojeni zejmena na internet v radiofrekvencnim pasmu 2,4 GHz pro 802.11b-5,5Mb/s-, 802.11g-27Mb/s-nebo 802.11n-150Mb/s-, a 5GHz pro 802.11a . Dosah v budovach je 35m,na volnem prostranstvi 95m.
Obrázek
halfduplex-prenos dat,kdy zarizeni v jednu chvili prijima nebo vysila a nedokaze provadet oboji komunikaci soucasne.
MAC adress-Media Access Controlvolne:adresa pro kontrolni pristup medii je unikatni 12-ti místné hexadecimální číslo (48 bitů),ktere jednoznacne urcuje sitovou kartu.Mac adresy jsou znamy jako hardwarové adresy nebo fyzické adresy.Jsou ve formatu:
MM: MM: MM: SS: SS: SS nebo
MM-MM-MM-SS-SS-SS kde první polovina MAC adresy obsahuje identifikační číslo výrobce adaptéru. Druhá polovina MAC adresy představuje pořadové číslo adaptéru výrobce.Uzivatelum,kteri nejsou na seznamu je odepren pristup do bezdratove site WLAN.Filtrovani MAC adress je jednou z moznosti zvysit uroven ochrany pred proniknutim do WiFi site.
CDMA-Code Division Multiple Access volne: zasada pro rozdeleni vstupu je obecny typ digitalni bezdratove technologie druhe/2G/ a treti/3G/generace,ktery siri informace obsazene v jednom signalu pomoci multiplexingu. Tato technologie se používá v ultra-high-frekvenci (UHF), mobilních telefonu v pasmech 800MHz a 1.9GHz .
multiplexovani-posilani vice signálů, nebo proudu informací ve stejné době ve formě jediného, komplexního signálu(,ktery obsadi jeden kanal a optimalne vyuziva dostupnou sirku pasma). Tyto informace se obnovi jako oddělené signály na přijímací stanici.
Bluetooth modryzub nazev pochazi od jmena krale danskych Vikingu-Harald Blatand (přeloženo jako Bluetooth v angličtině),ktery zil ve druhe polovine 10. století a sjednotil Dansko i Norsko/spojení zařízení přes Bluetooth/.Je to /radiove/ bezdratove pripojeni pro vymenu dat na kratke vzdalenosti/1m,10m a 100m/ pomoci kratkych vlnovych delek z pevnych i mobilnich zarizeni s moznosti vytvaret soukrome site. Může dosáhnout hrubé rychlost přenosu dat 1 Mbit/s.
Obrázek Obrázek
IrDA Infrared Data Association infracervene datove spojeni je starsi bezdratove pripojeni dvou elektronickych zarizeni /pro prenos dat/ pomoci paprsku infracerveneho svetla na kratkou vzdalenost/az 1 nebo 2 m od sebe /.
Obrázek
Firmy
MSI
Micro-Star International tchajwanský výrobce počítačů
ObrázekObrázekObrázek
IBM je International Business Machines corporation mezinarodni obhodne-strojni spolecnost, přezdívaná též Big Blue (velká modrá),založená v roce 1888, stála u zrodu osobních počítačů, přes zařízení na zpracování děrných štítků, hodiny aj. strojů. V 80. letech IBM zavedla osobní počítač se zastaralým, ale levným, softwarovým vybavením Billa Gatese. Risk, vsadit na cenu, se vyplatil a IBM brzy ovládla trh s osobními počítači.
SE Sonny Ericsson Mobile Communications AB .Firma vznikla spojením odloučených divizí mobilních telefonů japonského Sony a švédského Telefonaktiebolaget LM Ericssonu.Výrobu za ně převzal v r.2001 Sony Ericsson.Stav vylepšil Sony E T610. Po jeho uvedení předehnal Sony Ericsson většinu japonských výrobců, a začal dotahovat na zatím v tržbách vedoucí Nokii, Motorolu, Samsung a Siemens.
Porty
COM port /komunikace/je specializovaný software (často včetně ovladačů zařízení i uživatelské aplikace), který obsahuje základní síť potřebnou pro přístup k softwaru, síťovým zařízením a serverům, kterou poskytují vzdálena sériová zařízení nebo modemy.COM porty jsou obvykle označeny na počítačích jako kompatibilní seriove porty. Například by mohla být myš připojena ke COM1, modem na COM2,tiskarna COM3 atp.
LTP port Line Terminal Print volne: radkovy tisk zobrazenych dat terminalu paralelni port navrzeny pro tiskarny.Je mozne pouzit pro scanner i externí disky .
Pop-Port-toto rozhraní, originálně pojmenované "Tomahawk" je univerzální port, dostupný na telefonech značky Nokia. Port je tvořen jedním kovovým pinem na obou koncích, a plastové desky obsahující 13 kontaktů. Port obsahuje signály pro hands-free, stereo reproduktory, FBus Rx/Tx nebo USB signály, dále též napájecí vývody, a Accessory Control Interface (ACI) {Rozhraní pro ovládání příslušenství} což je obousměrná seriová sběrnice pro ovládání příslušenství. Pop port je v dnešní době pomalu nahrazován mini-USB portem pro datové přenosy a 4-dílným 2,5mm nebo 3,5mm jackem pro připojení audio zařízení.
Do Pop portu se dá připojit následující : fotoaparáty, FM rádia, sluchátka, USB kabely, 3,5mm stereo adaptér/Lord_TNT001/
USB Universal Serial Bus universalni vseobecna seriova sbernice je urcena pro navazani kontaktu mezi zarizenimi a osobnim pocitacem.Muze nahradit seriove i paralelni porty.Diky USB bylo nahrazeno velke mnozstvi konektoru na zadni strane pocitace.Vyuziva se nejen pro pocitace,PDA,herni konzole ale i pro chytre telefony.
Rychlost přenosu dat:
USB 1.1 maximálně 12Mbit/s
USB 2.0 maximálně 480Mbit/s (pokud je zařízení HIGH-SPEED)
Obrázek
Baterie
Li-Ion - Lithiumiontová baterie, která se využívá pro napájení bezdrátových komunikačních zařízení. Baterie Li-Ion jsou lehčí než baterie starších typů, mají poměrně dlouhou životnost a nevyžadují kompletní vybití, takže je možné nabíjet je kdykoli.
Li-Pol-Lithium-polymerové baterie.Tyto baterie se vyznačují velikou výdrží a netrpí paměťovým efektem. Mají velmi malé samovybíjení a jsou velice lehké oproti nikl-kadmiovým(NiCa). Jsou však velice náročné na přesné nabíjení a vybíjení.Nesmi byt v mrazu.
NiMH nickel-metal hydride baterie jsou nástupci NiCd baterií. Výhoda NiMh baterií je v jejich velké kapacitě a v znovu nabíjení v podstatě kdykoliv. Objevují se na trhu baterie AA i 2800mA kapacitou! Nevýhoda je samovolné vybíjení baterií. Technologickou novinkou u nabíjecích NiMh baterií, se kterou přišla jako první firma Sanyo se svými bateriemi Eneloop, baterie se samovolně nevybíjejí, lépe zvládají zimní teploty a v neposlední řadě se stávají svou nenáročností velice konfortními při svém použití i v jiných zařízeních. Firma Panasonic tuto technologii nazvala u svých baterií Infinium a firma GP má Recyko.
Media a grafika
LCD- Liquid Crystals Displayjedisplej/zobrazovac/tekutych krystalu. Technologie zobrazování u displejů, která využívá natáčení krystalů ve speciální tekuté vrstvě. LCD displeje jsou ploché a lehké.
LED osvětlení Light Emitting Diode /světlo emitující dioda/jedná se o zdroj světla s nejnižšími energetickými nároky a s velkou životností, výrobci udávanou, v rozmezí od 50.000 do 100.000 hodin vyráběných z LED diod, kterým nevadí časté vypínání a zapínání bez jakékoliv údržby.
OLED - Organic Light Emitting Diode. Fungují stejně jako klasické LED diody, rozdíl je akorát v materiálu který vydává světlo. Ta je u OLED organická a je možné s ní dělat maličké pixely. Obraz ale u OLED vzniká odlišně než u LCD. Zatímco LCD světlo blokuje a propustí jen požadované množství, OLED světlo samo vytváří. Je to dáno organickou vrstvou mezi katodou a anodou, a pokud do této vrstvy přivedeme proud, začne vypouštět fotony (světlo). OLED displeje se rozdělují na aktivní - AMOLED a pasivní PMOLED. Pasivní jsou starší typy a slouží obvykle pro zobrazování dvou barev.
VGA - Video Graphics Array /video graficke pole/ Jedná se o obrazový standard zavedeny v r.1987 f.IBM pro analogove displeje. Pokud disponuje mobilní telefon fotoaparátem s rozlišením VGA, pak je tím míněno rozlišení 640 × 480 obrazových bodů.
WVGA je označení pro různá rozlišení displejů jejichž jeden rozměr (výška) odpovídá 480 pixelům, druhý rozměr pak zahrnuje více než 640 pixelů. Displej je tak širší než ve standardu VGA, odkud se odvozuje jeho název Wide VGA tj. široké VGA. Různé varianty jsou například 752x480, 800x480, 848x480 nebo 854x480. Displeje s těmito rozměry se používají zejména u přenosných kapesních zařízení umožňujících zobrazení webových stránek.
QVGA - Quarter Video Graphics Array (také známé jako Quarter VGA) je termín používaný pro počítačovou obrazovku s rozlišením 320 × 240. QVGA obrazovky jsou nejčastěji obsažené v mobilních telefonech, PDA a v kapesních herních konzolích. Nejčastěji jsou v provedeních "portrét" (tedy opak ke "krajině") a jejich rozlišení je pak často označováno jako 240 × 320, protože takovéto displeje mají větší výšku než šířku.
Jméno je odvozeno od faktu, že QVGA displej nabízí čtvrtinový počet obrazových bodu oproti originálním IBM VGA grafickým kartám (které se na konci 80. let staly de facto standardem) s maximálním rozlišení 640 × 480. Implementace QVGA nejsou nijak kompatibilní se standardními VGA chipsety a rozhraními, termín je odvozen čistě z podobnosti rozlišení.
SAR-Specific Absorption Rate/specificky stupen vstrebavani/ je měrná jednotka pro množství vysokofrekvenční energie absorbované tělem při používání mobilního telefonu.Každý telefon vyzařuje elektromagnetické záření, jehož limit je pevně stanoven mezinárodními normami. Hodnota vyzařování se označuje zkratkou SAR ve W/kg. .
VoIP- Voice over Internet Protocol. Označuje souhrnně technologie přenosu hlasu přes počítačové sítě s protokolem IP.Tedy volani pres internet.
SZ a pojmů vnitřního systému:

IMEI
ESN Electronic Serial Number elektronicke seriove cislo je identifikacni cislo analogového mobilního telefonu .Pokud ústředna operátora přijme toto ESN od mobilního telefonu, srovná jej pouze s databází existujících ESN, a v případě, že jde o validní identifikaci, takový telefon je přímo autentifikován pro používání všech služeb sítě. V případě zachycení kteréhokoliv ESN je potom velmi jednoduché doslova naklonovat takový telefon a volat nekonečně dlouho na cizí účet, samozřejmě do doby, než je toto zneužití zjištěno (např. tisícové částky na telefonním účtě).
IMEI-International Mobile Equipment Identity/Mezinarodni identifikace mobilni vybavy/je patnactimistne výrobní číslo, které je pro každý telefon unikátní,přidělené výrobcem mobilnímu telefonu.. Žádné dva mobilní telefony nemají stejné IMEI. Telefon se pod tímto číslem přihlašuje do mobilní sítě.Výrobní číslo IMEI mobilního telefonu zjistíte zadáním kódu *#06#.Lze zapsat ve formatu ZZnnnn-MM-nnnnnn-X./napr.359568016168623/,kde
TAC - Type Approval Code (6 číslic z toho první dvě jsou kód země) kod schvaleneho typu
FAC - Final Assembly Code (2 číslice - kód výrobce) zaverecny montazni kod
SNR - Serial Number (6 číslic - sériové číslo telefonu) seriove cislo
SP - Spare (1 číslice) rezervni kod
IMEI = TAC + FAC + SNR + SP
IMSI-International Mobile Subscriber Identity/Mezinarodni identifikace mobilniho ucastnika/-Jde o unikátní číslo přidělené mobilním operátorem pro SIM kartu v mobilní síti GSM nebo UMTS.IMSI většinou obsahuje 15 číslic: první tři representují kód země/MCC/ , další kód mobilního operátora (MNC). MNC se skládá většinou ze dvou (v Evropě) nebo ze tří (Severní Amerika) číslic. Další cifry představují číslo zákazníka MSIN. MNC kódy pro komerční sítě se přidělují vzestupně od 0 tedy 01, 02, 03… atd. kódy pro testovací sítě se přidělují odzadu např. 99, 98, 97,
Příklady českých IMSI:
230011234567890 T-Mobile
230020987654321 O2
230031029384756 Vodafone
MSISDN-Mobile Subscriber Integrated Services Digital Network Number/Mobilni ucastnicke cislo v digitalni siti integrovanych sluzeb/je celosvětově jednoznačné číslo, které identifikuje SIM kartu v mobilní síti GSM nebo UMTS.Jde tedy o telefonni cislo:například pro české MSISDN je to +420 xxx xxx xxx.
MSIN-Mobile Station Identity Number/Mobilni stanice identifikace cisel/je to identifikacni cislo,ktere je soucasti ITU-T/International Telecommunications Union.Je posledním polem IMSI, obsahuje maximálně 10 číslic a jednoznačně identifikuje účastníka v domovské síti.
MNC-Mobile Network Code-/Kod mobilni site-operatora/Obsahuje 2-3 číslice a spolu s MCC jednoznačně určuje domovskou síť daného mobilního zařízení. Ve většině zemí (včetně ČR) má MNC délku 2,v Severní Americe je trojmístné. Stejně tak je MNC trojmístné i v jiných sítích než je GSM.
MCC-Mobile Country Code-/Kod zeme v IMSI/.Je to třímístné pole, které identifikuje zemi nebo skupinu mobilních sítí sdílejících shodné MCC pro mezinárodní provoz.
TMSI Temporary Mobile Subscriber Identity docasna identifikace mobilniho ucastnika se používá na zajisteni utajeni identity uzivatele.Je předáno mobilnímu telefonu po provedení procesu autentifikace a šifrování. Mobilní telefon odpoví ústředně a potvrdí přijetí TMSI.
EIR Equipment Identity Register/ Registr mobilních stanic/-zde se uklada IMEI.Rozlišuje podle významu a přistupování k IMEI v GSM síti tři třídy IMEI. Jsou to bílé kódy (whitelisted), šedé kódy (graylisted) a černé kódy(blacklisted). Tato klasifikace slouží hlavně operátorům.
AUC Authentification Center Autentifikační ústředna je nejlépe zabezpečenou části sítě GSM,obsahující databázi klíčů každé SIMkarty dané sítě. Klíče slouží pro autentifikaci uživatele v síti a šifrování rádiových kanálů.AUC pri vyuziti MT nejprve vygeneruje náhodné 128-bitové číslo (RAND) a pošle je vašemu mobilnímu telefonu. Ten vypočítá 32-bitovou odpověď (SRES) na základě kombinace přijatého RAND, autentifikačního algoritmu A3 a autentifikačního klíče Ki a odešle ji zpět do AUC, která provede totožný výpočet a srovná jej se SRES od vašeho mobilního telefonu. Pokud se výsledky rovnají, je telefon autentifikován a může dále pracovat v síti. V opačném případě je mobilnímu telefonu oznámena chyba a spojení je přerušeno.
Servisní Mód /Servisní Menu / je "skrytá položka" v menu telefonu , která je běžnému uživateli nepřístupná a proto se musí většinou aktivovat buď zadaním nějakého vstupního kódu či postupným zmáčnutím vybraných kláves na přístroji a nebo v horším případě hardwarovou úpravou telefonu. V servisním módu bývají různé informace o firmwaru telefonu,stavu sítě,intenzity signálu v daném místě,atd.., ale je zde i možnost měnit různé parametry telefonu,které běžne nelze měnit či je upravovat.
DTMF-Dual Tone Multi-Frequency. Metoda, která je využívána u telefonních služeb pro rozpoznání, které tlačítko klávesnice bylo stisknuto. Každá klávesa generuje současně dva tóny - jeden pro řadu a jeden pro sloupec, ve kterých se nachází. Příkladem může být procházení automatické nabídky infolinek operátorů.
Product Code-kod produktu-je to opticky citelna reprezentace dat a udaju produktu pomoci rovnobezek ruznych sirek a vzdalenosti.Cernobila verze byla vytvorena v r.1967 a rok 1981 je pocatek skutecneho rozvoje /v USA/.Napr.Všechny mobilní telefony Nokia obsahují kódy produktu, ktere lze použít k identifikaci přístroje v různých situacich. Tyto produktove kódy se liší podle regionu, jazyka a barvy přístroje. Nokia 5800 má 3 různé kódy produktů treba pro Indii i pro různé barvy - černá pro 0573797, 0559961 a 0559673 pro Blue pro Red.Produktove kódy pro 5800,by mohli byt jine i pro ty ,které byly vyrobeny v různé době. Take jsou ruzne produktove kody pro brandovane MT nebo pro konkretni verze: Internet / Music / Navigation edition. Prepisom tohoto kodu v NSS je teda mozne zabezpecit dostupnost vyssej verzie, debrandovanie, zmenu jazyka, dokonca farebnych schem pripadne aj SW vybavy,ktora sa lisi od regionov (napr somes with music).
Bios-Basic Input-Output System/Zakladni vstupne-vystupni system/.Programový kód BIOSu je uložen na základní desce /mobilniho telefonu/ ve stálé paměti typu ROM, EEPROM nebo modernější flash paměti s možností jednoduché aktualizace a představuje vlastně firmware pro osobní počítače.
botování-ze slangu-jako zavadeni operacniho systemu.Je to proces,kdy se zkopiruje operacni system nebo jeho cast do operacni pameti/RAM/ a nasledne se spusti.
matrix-velke mnozstvi vyznamu.Take deska s rastrem plosnych spoju pripominajici matici/mrizku/,tedy zakladni deska v mobilnim telefonu./matrix board/.
Paměti
RAM-Random-access memory/pamet s libovolnym pristupem/-paměť počítače/MT/, ve které lze číst a zapisovat data v libovolném pořadí a ve velmi vysoké rychlosti.
ROM-Read Only Memory/Pamet pouze pro cteni/je to typ pameti,ktera uchovava data bez elektrickeho proudu,tedy pokud je system vypnuty.
EEPROM-Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory /elektricky mazatelna programovatelna pamet pouze pro cteni/,jde o elektricky mazatelnou pamet typu ROM-RAM.Pamet ma omezeny pocet zapisu,pred novym programovanim se musi smazat.Vyuziti teto pameti bylo jako uloziste firmware.Nyni se vyuziva Flash Memory.
EAPROM-Electrically Alterable Programmable Read-Only Memory-elektricky pozmenitelna programovatelna ROM/-je vpodstate formou Flash Memory,zachovava si svuj obsah.
Flash Memory--elektricky programovatelna pamet s libovolnym pristupem,organizovana po blocich.Lze programovat kazdy blok samostatne a vymazani je provadeno v jedne akci "bleskove",tedy bleskova pamet.
flašování--cinnost,pri ktere se meni obsah Flash Pameti,tedy vnitřní paměti mobilniho telefonu.
Permanent Memory /trvala pamet/ je pamet mobilniho telefonu nebo pocitace umistena v cipech jako stala pamet ROM a PROM´s nebo prepisovatelna Flash Memory.
Procesory
CPU central processing unit/centralni procesorova jednotka/je to mikroprocesor na zakladni desce.Ma dve slozky: aritmetická logickou jednotku (ALU), která provádí aritmetické a logické operace a řídicí jednotku (CU), která získává instrukce z paměti,ktere dekóduje a provádí je.
ARM-Acorn RISC/ reduced instruction set computer/ Machine-miniaturni/snizene instrukce souboru pocitace/stroje-procesor pro mobilni telefony vyrobene firmou ARM Holdings. Příklady procesoru vyrobene ARM Holding jsou ARM7, ARM9, ARM11 a Cortex.
RAP 3Gxxx-Ring Array Processor/procesor prstencoveho pole/ je typ procesoru pouzivaneho v Nokiich z rady BB5, tak jako napr. Samsung pouziva Qualcomm.Je zde ulozen algoritmus konkretniho IMEI. Toto oznaceni procesoru je jedinecne/ciselne/
DBxxxx-je typ procesoru pouzivaneho v SE.Pro K510i je napr.DB2010.DB je pravdepodobne DataBase.
procesor je základní součástí počítače.Procesor čte z paměti instrukce a na jejich základě vykonává program. Protože procesor, který by vykonával program zapsaný v nějakém vyšším programovacím jazyku by byl příliš složitý, má každý procesor svůj vlastní jazyk - tzv. strojový kód, který se podle typu procesoru skládá z jednodušších nebo složitějších instrukcí. Pod pojmem procesor se dnes téměř vždy skrývá elektronický integrovaný obvod.
šváb je slangovy vyraz pro pametovy čip,ktery tvori obdelnikova deska vetsinou zalita ochrannou vrstvou s desitkami kontaktu/nozicky/ po stranach/BGA/.Muze byt umisten samostatne/N95 8Gb/ ,nebo tvori druhou vrstvu primo na procesoru.
Obrázek
Šifrování
SIMLock-zamek SIM je funkce zabudovana do mobilnich telefonu s GSM vyrobcem pro omezeni jejich pouzivani v jinych zemich a sitich.
CRC-Cyclic redundancy check volne:cyklicka/kruhova/ redundantní/nadbytecna/kontrola t.j.kontrolní součet je technika/hashovaci funkce/ pro detekci chyb digitálních sítí, ale ne pro provedení oprav, pokud jsou chyby zjištěny. Odhaleni chyby si muzeme predstavit jako vypocet delenim,kdy delitel je polynom ruznych algoritmu./napr. pro CRC-1 = x + 1 t.j.paritni bit nebo CRC-10 = x 10 + x 9 + x 5 + x 4 + x + 1/.CRC chrani vnitřní paměť porovnanim nahodne zmeny,pokud nesouhlasi s kodem CRC je MT zablokovan.
algoritmus-je přesný návod či postup, kterým lze vyřešit daný typ úlohy. Pojem algoritmu se nejčastěji objevuje při programování, kdy se jím myslí teoretický princip řešení problému (oproti přesnému zápisu v konkrétním programovacím jazyce).
kompilace-preklad algoritmu z vyssiho jazyka do strojoveho.
SHA-Secure Hash Algorithm-kryptograficky algoritmus navrzeny Národní bezpečnostní agenturou v USA,pro sifrovani a ochranu dat.V MT sys/hash.
RSA- metoda odsifrovani a podepisovani informaci asymetrickych sifrovanych algoritmu od Rivesta,Shamira a Aldemana
Public ID-verejna identifikace.Pomoci teto identifikace se do MT Nokia nainstaluji data z Nokia serveru jako je IMEI,bezpecnostni zona,blokovani atp.do Flash IC.
Flash IC intergratet circuit-sdruzeny/integrovany/obvod -cast FlashMemory v mikroprocesoru,tedy oblast,ktera neni bezne pristupna napr.pri prehravani FW.
DRM - Digital Rights Management Sprava digitalnich prav. Souhrnné označení pro techniky, které chrání autorská a vlastnická práva elektronického zboží, tedy např. her, obrázků, vyzváněcích melodií apod.Znama ochrana aplikaci od f.Psiloc.
UID Unique Identifier unikátní identifikátor v Symbianu je 32bitové číslo v rozsahu 0x00000000 až 0xFFFFFFFF. Instalátor neumožňuje instalaci nepodepsané aplikace je-li tato zahrnuta v oblasti chráněných UID hodnot.
Chcete-li přiřadit nové aplikaci/programu ID, jsou hodnoty v rozmezí od 0x20000000 pro chráněné oblasti a 0xA0000000 pro nechráněné oblasti.
Push to Talk /zmackni a mluv/ je bezdratovy prenos dat pomoci radiovych vln mezi telefonem,zakladnovou stanici BTS do site operatora k prijemci na mobilni telefon nebo PC s odpovidajicim softwarem.Komunikace je vzdy jednim smerem jako u vysilacek a zcela zdarma.V cz poskytuje pouze U:fon a O2
Hexadecimální soustava- šestnáctková soustava,označuje se také zkratkou HEX)je číselná soustava základu 16, která (v tradičním zápisu) může obsahovat cifry 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E a F (nebo písmena a–f pro hodnoty 10–15, protože na velikosti nezáleží). Čísla v tomto zápisu se obvykle označují písmenem H připojeným k číslu v dolním indexu, např. 3F8H, což je číslo, které v běžné desítkové soustavě zapíšeme jako 1016 (= 3×162 + 15×161 + 8×160)šestnáctková soustava je snadno převeditelná do binární soustavy (16 je mocninou dvojky)


Srovnání frekvenci a prenosu dat u bezdratovych připojeni
Obrázek
GSM 900-1900Hz
UMTS (3G, HSDPA a HSUPA) idu na frekvenciach 2110 - 2170 Hz
Wi-Fi ide na frekvencii 2400+ a dalej az na 5000+ Hz
Wi-MAX ide medzi UMTS a Wi-Fi.t.j osa Y
UMTS a GSM maji vysoky datovy prenos viz osa X

Karty:

SIM karta subscriber identity module/modul-skladba- totoznosti ucastnika/-z technického hlediska je SIM karta mikropočítač, který provádí operace nad daty v SIM uloženými. Skládá se z CPU, pamětí ROM, RAM a EEPROM a vstupně-výstupních obvodů. První SIM karty měly velikost 85 x 54 mm, dnešní standardisovaná velikost je 25 x 15 mm. Je zde uloženo číslo IMSI, ktere se však nepoužívá jako telefonní číslo. Každé SIM kartě (resp. IMSI) je přiřazeno MSISDN číslo účastníka mobilního telefonu. SIM karty jsou nejčastěji používány v síti GSM, ale také v sítích UMTS (SIM karta pro sítě UMTS je nazývána USIM).Je chranena kody PIN1,PIN2,PUK1,PUK2 a BPUK.
Obrázek
Modul je /obecne/vymenitelny komponent,ktery tvori část systemu,na kterou je navazana jiná část vyšší urovně.
PIN - Personal identificationn number (osobní identifikační číslo). Jedná se o jedinečný identifikátor, pomocí kterého je možné se autorizovat např. platební karty, mobilní telefony, vstupní kódy apod. Slouží k přístupu k běžným funkcím telefonu.
PIN2 - Personal identificationn number 2 (osobní identifikační číslo 2). Chrání pevnou volbu telefonního seznamu.Jde odruhou vrstvu ochrany-po nespravnem zadani se zkousi PUK2.
PUK -Personal Unblocking Key je osobni kód pro odblokování je nutny po chybnem zadani PIN 3x,jakmile je vaš PUK přijat, budete muset nastavit v telefonu nový PIN kód.Je-li nesprávný kód PUK zadan desetkrát za sebou, SIM karta se stává neplatnou.

Plug-in - z anglického slovesa zasunout - protože tyto SIM karty se zasunují do malého rámečku, většinou pod baterií mobilu.
PCMCIA-PC Memory Card International Association je pocitacova karta Mezinarodni asociace.Puvodne navrzena na rozsireni pameti prenosnych pocitacu,dnes je to typicke zarizeni pro síťové karty, modemy, a pevné disky.Lze nakopirovat napr.vrtne schema a prenest do vrtaci soupravy-tedy vyuziti i v prumyslu.
MMC-MultiMediaCard je standard paměťové karty s technologií paměti flash. Vyvinuta byla v roce 1997 firmami Siemens AG a SanDisk. Je založena na patentu firmy Toshiba (paměť NAND), čímž je dosažena její menší velikost, než u systémů založených na pamětích NOR firmy Intel (CompactFlash). MMC je velká přibližně jako poštovní známka: 24 mm x 32 mm x 1.4 mm. MMC používá 1 bitové sériové rozhraní, novější verze používají 4 nebo dokonce 8 bitová rozhraní.
Obvykle jsou MMC karty používány jako paměťová média v přenosných zařízeních, dají se snadno přenést a přečíst do osobního počítače. Například digitální fotoaparát používá MMC k ukládání fotografií, později, přes čtečku paměťových karet, se fotky přenesou do PC.
SD Secure Digital /bezpecna,cislicova/je paměťová karta používaná v přenosných zařízeních včetně digitálních fotoaparátů, přenosných počítačů a mobilních telefonech.
Jako médium je použita flash paměť. SD karty byly vytvořeny na základě formátu Multi Media Card (MMC), ale oproti tomuto staršímu formátu jsou silnější. DRM (digitální správa práv) je přítomno, ale málo se používá. SD karty mají nejčastěji rozměry 32 x 24 x 2,1 mm, ale mohou být i tenčí - 1,4 mm jako MMC karty. Tyto karty na rozdíl od MMC mají malý postranní vypínač na ochranu proti nechtěnému zápisu. Pokud je nastaven na LOCK, nelze na kartu nic ukládat ani uložená data jakkoliv měnit, pokud je nastaven na OPEN, můžete na kartu libovolně zapisovat a měnit uložená data.
RS-MMC reduced size-redukovana/zmensena/ velikost- 24 mm × 18 mm × 1,4 mm od r.2004,pomoci adapteru lze pouzit v jakemkoli MMC nebo SD slotu.
Obrázek
RS-MMC-DV dual voltage-dvoji napeti-zasadni zmena MMC,kdy bylo umozneno pouziti karet podporujici provoz na 1,8 V na 3,3 V. Snizeni napeti setri baterii.
SDHC-Secure Digital High Capacity je nástupnickou technologií výroby karet SD. Mezi klíčová pozitiva se řadí především možnost výroby paměťových karet kapacit nad 2GB (s teoretickým maximem až 2048GB), limit předchozí technologie SD je 2GB. Naopak negativem SDHC je absence zpětné kompatibility se staršími čtečkami SD karet. Nové SD čtečky a zařízení (fotoaparáty, hudební přehrávače, atd.) s podporou SDHC jsou již zpětně kompatibilní v tom smyslu, že dokáží číst / zapisovat i na všechny starší SD karty.
Obrázek
Obrázek

Zpět na “O Symbianu 3rd a 5th”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host